Sedmé nebe s Jiřím Černým: Albu s banánovou slupkou jsem kdysi obětoval celé dny
V době své existence nezaznamenali komerční úspěch, nicméně dodnes jsou označováni jako jedna z nejvlivnějších skupin vůbec. Albu The Velvet Underground & Nico věnoval své nejnovější Sedmé nebe Jiří Černý.
Druhému stejnojmennému albu americké skupiny, jíž dělal manažera Andy Warhol a která směle prostřednictvím textů Lou Reeda odkrývala tabuizovaná témata, prý Černý kdysi obětoval celé dny. „Tím myslím nejen hudbu, ale neméně stejně i grafiku a texty,“ upřesňuje.
Téměř každý, kdo v druhé polovině šedesátých let Velvety viděl, pak pod jejich vlivem založil vlastní skupinu, ať už to byli David Bowie, Patti Smith nebo Brian Eno. Nicméně o albu vydaném zjara 1967 se v tehdejším Československu dlouho jen mluvilo. „Mít ho doma byl téměř zázrak. Symbolizovalo jak underground, tak Warholův pop art,“ vzpomíná Černý.
Související
-
Léto v undergroundu nabídne premiéru rukopisu Jáchyma Topola, hudbu Plastiků i Načevy
Tropické teploty nemilosrdně udeřily. Je nejvyšší čas se zchladit. V podzemí je přece vždycky nejlépe, a tak se s Vltavou rovnýma nohama vrhněme do Léta v undergroundu!
Nejposlouchanější
-
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
-
Karel Steigerwald: Marta Peschek jde do nebe. Komedie o prázdnotě v iluzích a o samotě bez iluzí
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.