Semenařit je umění i odvěké gesto svobodné kultury
Klára Hrdá v Česku založila iniciativu Semínkovna, díky které u nás máme více než 150 semínkových knihoven. Jsou to místa, kde se lidé bezplatně dělí o své přebytky semínek. Jedno z nich je i v pražské Knihovně Antonína Švehly, kde o něj pečuje Lenka Langová, která se zároveň v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací věnuje vzdělávání.
Klára Hrdá i Lenka Langová hovoří o důležitosti rozmanitosti i zachování odrůd. Zmiňují také příběhy, které jsou se semínky propojeny. Biodiverzitu a svobodný přístup k osivům by u nás v budoucnu podle Hrdé mohla podpořit také komunitní semenná banka, která by stála na participaci lidí, kteří aktivně semenaří.
Díky semenaření můžeme dalším generacím předat rajče, které si oblíbil náš děda.
Lenka Langová
V Německu funguje také iniciativa Open Source Seeds, jejíž tým vede Johannes Kotschi. Jednou z cest, jak v Berlíně propagují otevřené licencování odrůd je projekt Open Source Bread – chléb z pšenice, která nepatří monopolům, nýbrž spadá pod licenci otevřených zdrojů (podobně jako některé softwary či autorská díla opatřená licencí Creative Commnos). V Berlíně tak lze proti konsolidaci moci gigantů protestovat i zakoupením bochníku chleba.
Zachovat přístup lidí k osivu je nezbytnost.
Klára Hrdá
Příklady semenářské a komunitní praxe ukazují, že v paralelních systémech, které stojí mimo hlavní proud, lze podporovat a chránit genetickou rozmanitost i právo jednotlivce a komunit udržovat přístup k užívání semen tak, aby sloužila k obecnému prospěchu a mohla dynamicky reagovat na změnu klimatu.
Poslouchejte od pondělí do pátku od 17.02 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na FB ArtCafé nebo na e-mail: artcafe@rozhlas.cz
Související
-
Biotou města proznívá mnohohlas. Postupujte městem v rojnici spolu s motýly, pavouky, ptáky i zvěří
Zaposlouchejte se do krajiny města, kde nachází spolu s lidmi domov rozmanité živočišné druhy. Může to být cesta, jak 5. června oslavit Mezinárodní den životního prostředí.
-
Vnímat ovce jako užitečné a nádherné umělecké dílo
Zahlédnout ovce jinak než v podobě vlněných ponožek a figurek postávajích v Betlémě? Poslechněte si ArtCafé Terezy Liškové.
-
Historii stolu lze zakoušet na jazyku i bříšcích prstů
Kulinární umění minulosti a šlechtická kultura stolování zanechávají autentické stopy v přítomnosti. Kam vedou? V ArtCafé se ptá Tereza Lišková.
Nejposlouchanější
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Proč pořád potřebujeme Kurta. Poslouchejte podcast Cobain o smrti ikony a nesmrtelnosti Nirvany
-
Karel Steigerwald: Marta Peschek jde do nebe. Komedie o prázdnotě v iluzích a o samotě bez iluzí
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.