Sklizeň jablek bude letos zřejmě nejnižší za posledních šest let. Z českého jablka se stává vzácnost

17. říjen 2023 07:30

Dlouhé horké léto a teplý začátek podzimu nemusí automaticky znamenat dobrou úrodu ovoce. Například pěstitelé jablek letos na řadě míst sklízí sotva polovinu toho, co v loňském roce. A platí to bohužel i pro Královéhradecký kraj. V ovocných sadech není co sklízet a v moštárnách není co lisovat.

Redaktorka Natálie Poláková zjišťovala podrobné informace.
Je to skutečně tak. Mám i dva konkrétní příklady z našeho regionu. Zemědělské družstvo v Libčanech na Královéhradecku spustilo každoroční samosběr jablek. Podle tamních pěstitelů je ale letošní ročník slabý, protože většinu jablek aktuálně sbírané odrůdy Idared v létě poničilo krupobití. Poškozená jablka sebraná ze stromů se dají jíst i skladovat, ale nevydrží tak dlouho.

Čtěte také

Za normálních podmínek je možné jablka této odrůdy doma uchovávat i několik měsíců.

Ne příliš úspěšnou sezónu má za sebou také Zahrádkářský svaz v Albrechticích nad Orlicí na Rychnovsku. Jeho pracovníci zahájili na konci září moštování jablek a byli připraveni na víkendový provoz až do konce října. Prodej ale ukončili už po prvním víkendu, protože o lisovanou šťávu nebyl zájem. Za víkend přijeli pouze dva zákazníci.

Podle zástupců zahrádkářského svazu je důvodem nedostatek ovoce. Lidé zkrátka nemají tolik jablek, aby je nechali moštovat.

Je takto špatná úroda jablek jen tady na Královéhradecku?
Platí to bohužel i pro další regiony. Nižší úrodu jablek oproti předchozímu roku mají také zahrádkáři na Vysočině.

Čtěte také

Podle předsedy Českého zahrádkářského svazu v Telči Ladislava Dufka je situace nejhorší na Třebíčsku a Jihlavsku. „Opylení bylo horší, v červnu a červenci navíc bylo prakticky bez srážek. A potom, protože byl hodně suchý rok, tak se velmi přemnožili škůdci.“

A dalo by se takto pokračovat i po dalších regionech. Letošní sklizeň jablek bude tak nejspíš nejnižší za posledních šest let.

Slabou sezónu zaznamenali sadaři na Kolínsku a Kutnohorsku. Například v sadech v Bílém Podolí nedaleko Čáslavi je úroda oproti loňskému roku poloviční. V Hostětíně na Moravě sváží zase do moštárny jablka z okolních oblastí, protože v těch místních se ovoce urodilo také velmi málo.

Čtěte také

Takže počasí, které nám připadalo dobré, nebylo pro jablka to správné?
Nejen to. Úrodu ovlivnilo i vyčerpání některých odrůd po loňské sklizni.

A k tomu se přidal i celkový úbytek plodících jabloní, připomíná předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. „Významný vliv také mělo dramatické snížení ploch sadů, kdy za jedinou zimu ovocnáři zlikvidovali bez náhrady 11 procent ploch jabloní. Kde tedy již letos rostou jiné plodiny, zejména obilí a řepka.

Závěrečný součet po letošní sklizni je tedy takový, že z běžného českého jablka se stává minimálně do příští sklizně vcelku vzácnost.

Spustit audio

Související