Srdce, únavnost, ale i kostra, trávení nebo oči – propojení štítné žlázy s celým tělem

27. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Štítná žláza, vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Profimedia

Srdce, únavnost, ale i kostra, trávení nebo oči – propojení štítné žlázy s celým tělem

Klíčové jsou tu hormony, které mají dopad na celou řadu procesů lidského těla. Autoimunitní zánětlivé tyreopatie pak ovlivňují i oči – to, jak se pacientovi mění vidění, ale i samotnou anatomii.

Snížená, zvýšená funkce žlázy; autoimunitní, zánětlivá, zhoubná (maligní) i ta nezhoubná (benigní) onemocnění se leckdy zachytí díky laboratorním vyšetřením hodnot hormonů štítné žlázy z krve.

Má-li pacient signifikantní vysokou či nízkou produkci hormonů, dříve nebo později se to projeví i na jeho stavu. Tyreopatie přitom mohou, ale nemusejí být doprovázeny také strumou – zvětšením, zbytněním, otokem krku.

(Tajný) lídr

Jednoznačně dominantní, často ale utajené, němé, tedy bezpříznakové postavení pak ovšem zastávají změny v anatomii, takzvané uzly či uzlíky ve štítné žláze. Problémy činit nemusejí, přijít se na ně může i nemusí. Mnohdy se i ony ukážou například při ultrazvuku oblasti krku (klidně za zcela jiným účelem).

Sonografie, stejně jako hodnoty hormonů jsou ale jistě užitečné a funkční – i uzlík, sám o sobě utajený, může a nemusí skrývat něco dalšího, potenciálně nebezpečnějšího.  

Pořad Apatyka poslouchejte a zapojte se do něj svými dotazy každý čtvrtek od 10:04. Záznam si následně můžete poslechnout ZDE na webu.

autor: Bořek Volný

Související