Srdce, únavnost, ale i kostra, trávení nebo oči – propojení štítné žlázy s celým tělem
Klíčové jsou tu hormony, které mají dopad na celou řadu procesů lidského těla. Autoimunitní zánětlivé tyreopatie pak ovlivňují i oči – to, jak se pacientovi mění vidění, ale i samotnou anatomii.
Snížená, zvýšená funkce žlázy; autoimunitní, zánětlivá, zhoubná (maligní) i ta nezhoubná (benigní) onemocnění se leckdy zachytí díky laboratorním vyšetřením hodnot hormonů štítné žlázy z krve.
Má-li pacient signifikantní vysokou či nízkou produkci hormonů, dříve nebo později se to projeví i na jeho stavu. Tyreopatie přitom mohou, ale nemusejí být doprovázeny také strumou – zvětšením, zbytněním, otokem krku.
(Tajný) lídr
Jednoznačně dominantní, často ale utajené, němé, tedy bezpříznakové postavení pak ovšem zastávají změny v anatomii, takzvané uzly či uzlíky ve štítné žláze. Problémy činit nemusejí, přijít se na ně může i nemusí. Mnohdy se i ony ukážou například při ultrazvuku oblasti krku (klidně za zcela jiným účelem).
Sonografie, stejně jako hodnoty hormonů jsou ale jistě užitečné a funkční – i uzlík, sám o sobě utajený, může a nemusí skrývat něco dalšího, potenciálně nebezpečnějšího.
Související
-
Tloustne „za nás“ štítná žláza?
Štítná žláza jasně vede. Nejen jí se ovšem věnuje interní medicínský obor endokrinologie. Čtvrteční Apatyka se tak věnovala i nadledvinkám, hypofýze, ale i problema...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.