Srpen 1989: Zátah na bratislavskou pětku

16. říjen 2019

Ján Čarnogurský, Miroslav Kusý a Hana Ponická. To jsou hlavní postavy dokudramatu s názvem Zátah na bratislavskou pětku. 

Tito zástupci opozice na Slovensku byli spolu s Antonem Seleckým a Vladimírem Maňákem v létě roku 1989 obviněni z pobuřování, jehož se měli dopustit výzvou k účasti na pokojné manifestaci k výročí srpna 1968.

Perzekuce tzv. bratislavské pětky vyvolala nejen na Slovensku a v Čechách, ale i v zahraničí další vlnu protestů a projevů solidarity.

Autorem dokudramatu, je Lukáš Csicsely. V režii Martiny Schlegelové účinkovali: Tomáš Drápela, Jiří Untermüller, Natálie Drabiščáková, Dan Kranich a Pavel Oubram. Natočeno v českobudějovickém studiu Českého rozhlasu.

Zátah na takzvanou bratislavskou pětku v srpnu 1989 byl jedním z posledních represivních aktů komunistické moci na Slovensku před listopadem 1989. Za co měla být potrestána skupina slovenských disidentů, vysvětluje historik ÚSTRu Petr Blažek.

autoři: Jan Sedmidubský , Lukáš Csicsely , Pavel Hlavatý , jpr
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.