Stoupá obliba předmanželských smluv. Lidé se tak snaží ochránit svůj majetek
Vladimíra Kotrlíková je prezidentkou notářské komory v jižních Čechách. Pomáhá tak lidem uzavírat smlouvy. Stále častěji se ve své praxi setkává například s předmanželskými smlouvami.
„V poslední době počet manželských a předmanželských smluv stoupá. Lidé totiž získávají do vlastnictví čím dál více majetku, dá se říct, že hromadí majetek, na druhou stranu někteří o ten majetek přicházejí a zadlužují se. To jsou dvě věci, které tím chtějí ošetřit,“ vysvětluje.
Ti, co majetek mají, ho tak podle ní chtějí uchránit před těmi, co jsou zadluženi. „Když jdou vztahy osobní proti vztahům majetkovým, lze to ošetřit právě předmanželskou smlouvou. Stává se to obvykle, když do manželství vstupují starší lidé, kteří už si nesou něco s sebou,“ říká.
„Pokud lidé chtějí být oddáni, ale zároveň majetkově odděleni, náš právní řád zná režim oddělených jmění. Takovým manželům zbývá ve společném jmění pouze základní vybavení domácnosti, jinak jsou prakticky úplně odděleni,“ dodává.
Celý rozhovor s Vladimírou Kotrlíkovou si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.
Související
-
Notáři pomohou s pozůstalostí nebo převodem nemovitosti. Samotná konzultace je zdarma
Lidé by se při řešení majetkových a jiných záležitostí neměli obávat obrátit se na notáře. Ještě před uzavřením smlouvy je možné se s ním poradit a konzultace je zdarma.
-
Čeká vás stěhování? Nezapomeňte si pohlídat smlouvy na...
Se změnou bydliště je obvykle spojena řada starostí. Kromě jiného je třeba také vyřešit smlouvu o dodávkách energií, pokud je na vás vedena.
-
Nechat zboží z e-shopu jen tak ležet na poště se nemusí vyplatit
Mnozí spotřebitelé rádi nakupují na internetu a spoléhají přitom na to, že zboží mohou jednoduše vrátit nebo dokonce vůbec nevyzvednout. Tak tomu ale vždy není.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.