Svatá Ludmila a její doba. Co nás dodnes přitahuje na příběhu první české světice?
Kdyby svatá Ludmila nepřijala v devátém století křesťanství, zřejmě by upadla v zapomnění, stejně jako další pohanská knížata raného středověku. Právě směr, který pro české země pro další staletí zvolila, je důvod, proč vstoupila do legend a proč svým příběhem dodnes řadu lidí fascinuje i inspiruje.
První doložená přemyslovská kněžna Ludmila vstoupila do české historie jako pramáti přemyslovského rodu, která spolu se svým mužem Bořivojem přijala křesťanství, a nastartovala tak dlouhá staletí trvající proces christianizace v českých zemích.
Silná žena, která stála u zrodu raného středověkého státu. Trpělivá, ustupující, ale v pravý čas, kdy musela coby žena hájit přemyslovské zájmy mezi ostatními panovníky - muži, neohrožená, nebojácná.
Manželka, matka a babička, vychovatelka, také ale politička, milosrdná pečovatelka, vzdělaná žena. Není divu, že už za jejího života jí lidé prokazují úctu a že po její smrti se rodí kult, i když tedy váhavě, pomalu, neboť středověk silným ženám příliš nepřál.
Ludmila jako světice, matka...
Svatá Ludmila, zobrazovaná s šátkem coby symbolem mučednické smrti uškrcením, mohla pocházet od Mělníka, jak nám vypráví latinsky psaná Kristiánova legenda, nebo z Posálí, které ovšem bylo tehdy slovanské.
Čtěte také
Jisté je, že rodina to tehdy byla významná a sňatek, v Ludmiliném velmi raném věku, měl určitě mocenské či majetkové důvody.
Kněžna porodila několik dětí, nejméně šest, doložení jsou ovšem jenom dva synové Spytihněv a Vratislav. Prožila řadu životních turbulencí, neboť velmi brzy jí zemřel manžel i některé děti.
... a vášnivá misionářka
V obou případech zřejmě působila jako regentka, která hájila raně středověký přemyslovský stát a jeho zájmy.
Legendy se zmiňují o horlivém šíření křesťanství (zakládala kostely i kláštery, vedla ke křesťanství své děti i vnuka Václava) i o charitativní činnosti, kterou pomáhala potřebným. Osudným se jí stal mocenský střet se snachou Drahomírou, neboť ta ji nechala na hradišti Tetín v roce 921 uškrtit. Podle nálezů zřejmě celý život trpěla silnými migrénami.
Čtěte také
Kult svaté Ludmily v počátku šířil hlavně ženský benediktinský klášter u svatého Jiří na Pražském hradě, kde žila řada Přemysloven. Klášter vznikl poté, co nechal kníže Václav do kostela svatého Jiří převézt z Tetína Ludmiliny ostatky.
Dodnes živý odkaz
Šíření kultu bylo do jisté míry ovlivňováno tím, že středověk pohlížel na ženy jako na něco méněcenného. Postupně ale vstupuje do pantheonu českých světců a je uctívána jako ochránkyně rodiny, patronka českých zemí i vinařů.
Související
-
Svatá Ludmila – samojediná mezi muži. Fascinující příběh české kněžny a světice
Letos si připomínáme 1100 let od zavraždění kněžny Ludmily na Tetíně. První české světici připisujeme zásluhy za šíření křesťanství a věnujeme jí desetidílný seriál.
-
KVÍZ: Co všechno víte o Svaté Ludmile? Vyzkoušejte si své znalosti
Připomínáme si 1100 let od smrti kněžny sv. Ludmily. Zkuste se otestovat v našem kvízu.
Nejposlouchanější
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.