Tmavomodří sloni z Českého Krumlova vyrostli na punku, ale jejich výraz je mnohem barevnější

„My jsme původně hráli v punkové kapele v Krumlově na střední škole. Půlka z nás však chtěla dělat písničky akusticky, folkově, a tak jsme založili Tmavomodré slony,“ vysvětluje zpěvák, kytarista, vůdčí postava a autor většiny písniček zajímavé a původem českokrumlovské kapely The Dark Blue Elephants, tedy Tmavomodří sloni.

Koncert kapely s dominantním zvukem klarinetu a saxofonu jsme natočili v rámci Večerů S v českobudějovickém Divadle U Kapličky letošního 22. dubna.

Vedle zpěváka Jiřího Lukše sestavu The Dark Blue Elephants, kteří už mají za sebou sedmnáct let společné cesty, na pódiu tvořili zpěvačka Ludmila Koberová, baskytarista Stanislav Valach, klarinetista Ondřej Valach, saxofonista Jiří Schneedörfler a bubeník Robert Rašman.

Tmavomodří sloni mají na svém kontě jedno fyzické, pět let staré album Malé město, z něhož zazní pět písniček. A kromě původního autorského materiálu (i třeba se skladbou Dovolená souznící s letní atmosférou) vás mohou v Koncertních ozvěnách od Tří lvů zaujmout též dva songy se zahraničními předlohami: Deštivý den neboli Some Of These Days s textem Josefa Kainara a francouzský šlágr zpěváka Joe Dassina Les Champs-Élysées s vlastní vtipnou slovesnou úpravou Tmavomodrých slonů z Českého Krumlova.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.