V potrubích budov dlouhodobě uzavřených kvůli covid-19 se množí bakterie
Ve stojaté vodě v uzavřených veřejných budovách se množí především legionelly a mohou se do ní dostávat těžké kovy.
Ochranná opatření před koronavirem trvají už třetí měsíc. Voda v uzavřených veřejných prostorech už několik týdnů stojí, za běžného provozu se přitom právě cirkulace vody podílí na její kvalitě.
Odborníci varovali před množením patogenních bakterií a parazitů v časopise Nature. Obávají se, že by kvůli tomu mohla nastat sekundární zdravotní krize. Šíření bakterií totiž způsobuje změna teploty vody při odstávce – teplá voda se ochladí pod přibližně 50 °C a studená se naopak ohřeje. A dlouhodobá teplota vody mezi 30 a 45 °C znamená ideální podmínky pro množení bakterií.
Čtěte také
„Na kvalitu vody mají vliv i materiály, ze kterých jsou vyrobeny trubky, a samozřejmě kvalita přitékající vody. Důležitou roli hraje především obsah živin, které obsahuje,“ říká František Kožíšek z Národního referenčního centra pro pitnou vodu a oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu. „Neznamená to ale, že v každém odstaveném objektu hrozí nebezpečí množení bakterií ve vodě.“
Vědci upozorňují především na šíření legionell, bakterií, které se ve vodním prostředí v neškodném množství vyskytují přirozeně. Pokud se ale začnou intenzivně množit a dostanou se prostřednictvím kontaminované vody do lidského organismu, mohou způsobit zdravotní komplikace. Legionella napadá respirační systém, proto lidé náchylní vůči covid-19 budou citliví i na tuto bakterii. Nákaza se projevuje jako běžné onemocnění dýchacích cest, pokud je neléčeno, může mít vážné dopady.
Některé kovy poznáte podle chuti vody
Kvůli dlouhodobému kontaktu s potrubím se do stojaté vody mohou dostat i těžké kovy. Mohlo by jít o olovo, měď nebo nikl. Podle Kožíška takový výskyt ale není zdravotně ani hygienicky závadný už proto, že přítomnost kovu ve vodě snadno odhalíme.
Čtěte také
„Například jednorázová konzumace olova ve vodě člověku nijak neuškodí,“ říká Kožíšek. „Horším případem by mohl být vyšší obsah mědi, který hrozí v nových rozvodech. Člověk by ho ale poznal podle charakteristické hořké chuti vody. Ovšem i při konzumaci většího množství takové vody bude člověku maximálně špatně, ale nedojde k otravě,“ uklidňuje Kožíšek.
Státní zdravotní ústav na základě dokumentu od Evropské pracovní skupiny pro legionelly vydal doporučení, aby byly veškeré rizikové budovy před znovuotevřením řádně sanovány. Takové opatření platí i pro nemocnice nebo pečovatelské domy, a to i přesto, že jejich provoz přerušen nebyl. Odborníci také před znovuzprovozněním radí pustit všechny kohoutky s vodou na asi 5 až 10 minut, aby odtekla veškerá stojatá voda. Přitom je ale potřeba se chránit ochrannými pomůckami, aby člověk legionellu nebo jiné patogeny, které budou v potrubí, nevdechnul.
Související
-
Nová studie: naftová auta zásadně zvyšují úmrtnost na covid-19
Na množství prachových částic ve vzduchu se podílejí dieselové motory, vědci odhalili i dosud neměřený negativní vliv katalyzátorů moderních dieselových aut.
-
Remdesivir bude zdarma pro víc než 140 tisíc pacientů, uvádí spoluautor léku na covid-19 Cihlář
Vedoucí týmu, který remdesivir vyvinul a viceprezident firmy Gilead Sciences Tomáš Cihlář tvrdí, že současné zásoby léku by mohlo vyléčit 140 tisíc pacientů.
-
Právo na zdravé životní prostředí má být v Listině základních práv a svobod, požadují to ekologové
BirdLife International požaduje pustila za prosazení nového lidského práva online petici, připojila se k ní i Česká společnost ornitologická.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.