Vědci na liberecké univerzitě vyrábějí z nanovláken výměnný filtr do roušek

Filtr z nanovláken se může použít i do doma vyrobených roušek a měl by být účinný až jeden den. Má rozměr 15 x 20 centimetrů. Tak velká musí být i kapsa v roušce, kam se vkládá.

Čtěte také

Liberecká technická univerzita vyvinula a začala vyrábět výměnný filtr z nanovláken, který jde použít i do podomácku vyrobených roušek. Materiál má podle vědců při zachycení koronaviru účinnost 70-90 %. Nyní dokážou vyrobit až 3 000 filtrů denně. K denní produkci až 20 000 filtrů jim schází větší počet ultrazvukových svářeček. Žádají proto o spolupráci soukromé firmy.

Já bych byl rád, kdyby se podařilo přejít na výrobu těch jednorázových filtrů. Můžeme tím uspokojit potřeby ve zdravotnictví, ale i běžných lidí, minimálně v Libereckém kraji. Pokud se spojíme i s firmami, které mají podobná zařízení k dispozici, tak si myslím, že jsme schopni zajistit bezpečnost lidí v celé České republice.
Vedoucí Katedry chemie a krajský zastupitel za Změnu pro Liberec Josef Šedlbauer

Už teď vědci testují stovky filtrů v ochranných rouškách v Krajské nemocnici v Liberci. Testování by podle vedoucího katedry chemie a krajského zastupitele za Změnu pro Liberecký kraj Josefa Šedlbauera mělo skončit nejpozději v pondělí. 

Jak ušít roušku s kapsou na filtr

Na roušku s kapsou pro filtr budete potřebovat:

  • bavlněnou látku - 20 x 42 cm
  • 2 x 17 cm tenké prádelní gumy
    nůžky
  • špendlíky
  • (budeme-li vkládat drátek aby rouška lépe držela na nose, pak ještě 13cm drátku a 15x3cm proužek bavlněné látky)
  • ideálně šicí stroj, případně lze ušít i v ruce
autoři: Lucie Fürstová , Petra Králová

Související