Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku

16. červen 2022

Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě v Ostrově na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a jeho partnerka Šárka Jakešová.

Ve velké hale mají miliony kalifornských žížal. Pro jejich chov se rozhodli před dvanácti lety.

Tento vyšlechtěný hybrid naší žížaly hnojní vypadá jako tenký provázek. Dokáže ale opravdu divy. Přetvoří ve vermikompostéru bioodpad na výživný výluh – žížalí čaj.

V něm jsou důležité enzymy, feromony a hormony, které obsahuje žížalí sliz. Všechno umožní lepší využitelnost minerálních látek už obsažených v půdě. Když hnojivo vytvořené z žížalího čaje použijete při pěstování zeleniny, odměnou vám bude větší a chutnější zelenina.

Tito kroužkovci jsou velmi nenároční živočichové. Stačí jim jen organický odpad, přebytky z domácnosti nebo zahrady. Výhodou je, že se nemusí krmit denně a chovatelé klidně mohou odjet i na několik dnů na dovolenou. Žížaly přežijí a budou pracovat pilně dál.

Další zajímavosti o kalifornských žížalách si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co vede králíky k vyškubávání srsti, a objasníme, proč se lidem s drobnou postavou říká střízlíci.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.