Výchova stejnopohlavními páry nemusí být pro děti ideální, tvrdí senátorka. Studie neprokázaly žádný neblahý vliv, oponuje aktivistka

7. srpen 2023

S heslem „Tradičnější, než si myslíte“ začíná letošní festival Prague Pride. Je na čase zvážit, jestli tradiční pojetí rodiny odpovídá stavu současné společnosti? Ředitelka programu festivalu Veronika Dočkalová je přesvědčena, že neodpovídá, nezávislá senátorka Jitka Chalánková naopak věří, že svazek muže, ženy s dětmi je cíl, ke kterému máme vždy směřovat.

„Proměna společnosti se děje neustále. Přestává být tradicí diskriminace a opovrhování LGBTQ+ lidmi a vzniká nová tradice respektu k této skupině lidí, protože jsme tu byli vždy,“ uvádí v Pro a proti Dočkalová.

Podle ní je škoda rodinu uzavírat do rámce tradičních představ a forem typu otec, matka a děti. „Relevantní jsou všechny formy rodin.“

Čtěte také

Chalánková připomíná, že tyto názory zastávají lidé z „nevoleného spektra“ a zejména z různých nevládních organizací. „A tyto jsou také mimochodem bohatě saturované penězi,“ tvrdí politička.

Proč záštitu nad Prague Pride převzali někteří vrcholní čeští politici včetně ministrů, senátorka prý nechápe. „Já jsem ve volební kampani slíbila, že budu hájit rodinu tvořenou otcem, matkou a dětmi.“

„Výchova stejnopohlavními páry nemusí být skutečně pro děti ideální,“ pokračuje politička. „Ale žádají o stejné dotace, úlevy ze strany státu v daňové oblasti jako tradiční rodiny. Každé dítě má svého otce a matku, má právo znát své rodiče a být jimi vychováváno. Tato práva dětí jsou tu porušována.“

Dočkalová má ale prý opačnou zkušenost, zná mnoho stejnopohlavních rodin se šťastnými dětmi. „Takže si vůbec nejsem jistá, o čem se teď mluví. Navíc studie zkoumající situaci dětí ze stejnopohlavních rodin neprokázaly žádný neblahý vliv, naopak tyto děti bývají tolerantnější.“

Manželství jako základní lidské právo

Studie lze v propagandě různě zneužívat, odmítá ředitelčin argument senátorka. „A výzkumy veřejného mínění, které ukazují většinovou podporu manželství pro stejnopohlavní páry pro mě nehrají žádnou roli. Naše společnost je tolerantní k těmto lidem jako k jednotlivcům, ale je třeba chránit děti.“

Čtěte také

„Právo na život a nediskriminaci jednotlivce platí pro všechny, ale manželství založené na svazku muže a ženy je jiná kapitola a do základních lidských práv nepatří. Já ani nechápu, proč se dožadují zakotvení homosexuálního manželství. To je oblast, která ani politikům do rukou nepatří, je to oblast vyšších hodnot,“ shrnuje svůj postoj Jitka Chalánková.

LGBTQ+ komunita nežádá nic speciálního, vysvětluje ředitelka. „Chceme jen mít stejná práva a podmínky jako ostatní, a tak i uzavřít manželství, což také může zvýšit prestiž této instituce, která postupem času upadá.“

„Je čas na manželství pro všechny, na to, aby česká společnost vyslala zprávu, že je pro rodinu, pro rovnost, pro pečující, věrné a dlouhotrvající vztahy, že chce vytvářet podmínky, ve kterých se dobře vyrůstá dětem, tedy že naše společnost podporuje dobrý život těch, kteří v ní žijí,“ věří Veronika Dočkalová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.