Vzpomínka na zapomenuté. Stanislav Motl připomíná 150 let od uzákonění práva na stávku

Děti v továrnách, dvanáctihodinové pracovní směny, výprask za špatně odvedenou práci: Takový byl život novodobých otroků v českých továrnách.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Zvukové efekty: Petr Šplíchal
Premiéra: 10. 1. 2022

Dnes to zní skoro až neuvěřitelně, ale byly doby – a nejsou zase tak příliš vzdálené – kdy v našich továrnách pracovaly třeba i pětileté děti. A kdy vám mistr v továrně mohl kdykoliv nafackovat. Pracovalo se až dvanáct hodin denně. Muži, ženy i pracující děti byli na úrovni novodobých otroků. Teprve před 150 lety bylo u nás uzákoněno právo stávkovat…

Stanislav Motl otevírá zapomenutý příběh lidí, kteří se obětovali. Obětovali se pro důstojný život ve spravedlivém světě. A nic na tom nemění skutečnost, že jejich úsilí bylo později leckdy politicky zneužíváno či naopak znevažováno. Tito lidé měli mimořádnou vůli. A odvahu, nad níž se i dnes tají dech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.