„Za českimi horami“ – Lidová muzika z Chrástu představila hudební folklor Lužických Srbů

14. leden 2019

Lužičtí Srbové. Malý západoslovanský národ, který obývá jihovýchodní část východního Německa, historicky zvanou Lužice. Jeho tradice nejsou příliš známé a je to velká škoda! Před nějakým časem se do studia lužickosrbských písní s chutí pustila Lidová muzika z Chrástu, která se tak stala jedinou kapelou v České republice věnující se folkloru Lužických Srbů. Ve studiu Českého rozhlasu Plzeň dokonce vznikla celá kolekce snímků pro album nazvané „Za českimi horami“.

Hudební režie se při natáčení lužickosrbských písní ujal hudební skladatel, muzikant a upravovatel Jaroslav Krček, který se sám lužickosrbskému folklornímu materiálu už v minulosti věnoval.  Křest nového CD Lidové muziky z Chrástu „Za českimi horami“ se za velkého posluchačského zájmu uskutečnil v prosinci loňského roku v Domě hudby v Plzni. Jak se chrástečtí muzikanti k lužickosrbským písničkám dostali a co všechno museli udělat pro to, aby muziku Lužických Srbů mohli hrát? Poslechněte si ve Špalíčku lidových písní!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.