Za dva roky, co trvá válka na Ukrajině, byl status dočasné ochrany v Olomouckém kraji udělen více než dvanácti tisícům uprchlíků. Jak se jim daří integrovat se do běžného života?

10. březen 2024

V sobotu 24. února uplynuly dva roky od začátku války na Ukrajině. Řada lidí kvůli stále trvající válce opustila svůj domov a ten nový našla v České republice. 

V Olomouckém kraji je zaměstnáno 4 125 uprchlíků z Ukrajiny. Největší podíl působí ve zpracovatelském průmyslu, následuje administrativa, která zahrnuje i úklidové práce. Dalšími frekventovanými oblastmi jsou stavebnictví, skladování a doprava, pohostinství a ubytování. 

Anna Zalevská utekla do České republiky před válkou z ukrajinského města Starokonstantinov. Neznala řeč ani nikoho z mnístních lidí. Bydlení jí bylo přiděleno v Přerově. Aktuálně pracuje jako terénní pracovnice pro uprchlíky v organizaci Člověk v tísni a pomáhá svým krajanům.

Rozhovor s Annou Zalevskou si můžete poslechnout zde: 

autor: Petra Ševců
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.