Alianční týden modliteb
První měsíc nového roku patří v křesťanských církvích modlitbám. 8. ledna startuje Alianční týden modliteb, na který naváže Týden modliteb za jednotu křesťanů. Biblické texty, které jsou pro tyto dny vybrány, inspirují k návratu ke kořenům křesťanství, kdy církev byla ještě jednotná, a také by měli být inspirací pro život v dnešním složitém světě. O výzvách i nadějích na prahu nového roku mluvila s kazatelem Církve bratrské Pavlem Černým Teresie Bečková.
Alianční týden modliteb je jedna z nejstarších ekumenických iniciativ. Vznikl v roce 1846 v Londýně.
Pavel Černý: „Myslím, že to bylo na základě rozpoznání důležitosti modlitby a potřeby vyprosit Boží požehnání pro nastávající kalendářní rok.“
Říká kazatel Církve bratrské Pavel Černý. U nás se tato iniciativa objevila na konci 19. století a v určité omezené podobě pokračovala i v době komunistické totality. Dnes ve svobodné společnosti se české církve k výzvám evangelikální aliance připojují pravidelně. Každý rok mívá své téma, které je opřené o biblický citát.
Pavel Černý: „V letošním roce je takové zvláštní téma - ten celý týden se jmenuje “být jiného ducha“. A vlastně je to odvozeno z biblického příběhu o tom, když Izrael stojí před zaslíbenou zemí a rozhoduje se, jestli do té země vstoupit. Vyšle tam nejdříve své zvědy, vyšle jich dvanáct a když se vrátí zpátky, jenom Jozue a Kaleb, dva z těchto dvanácti lidí mají vizi, že by Izrael mohl do této země vstoupit.“
Ostatní se zalekli okolností a propadli skepsi. My se ale můžeme inspirovat právě postavou biblického Kaleba, který nabízí jinou perspektivu ukazující k vitalitě a naději.
Pavel Černý: „Odtud je tažena taková určitá paralela do dnešní doby, jestli vidíme jenom překážky, jenom to co nemůžeme, co nedokážeme, na co nestačíme, anebo jestli vidíme také výzvy, co bychom měli dělat, do čeho se pustit, takže si myslím, že ten modlitební týden je svým způsobem také i motivační.“
Na prahu nového roku jsme neslyšeli od politiků a ekonomů příliš povzbudivé prognózy, podle Pavla Černého vyhlídky na těžký rok znamenají také to, že lidé budou mít nové otázky a budou hledat duchovní odpovědi i naději.
Pavel Černý: „Myslím si, že je velmi důležité si uvědomit smysl lidského života a kdybychom chtěli kvalitu lidského života měřit jen materiálně, tak se dostaneme do problémů. Myslím si, že to, co se děje v Evropě a vlastně ve světě, co je způsobeno hospodářskou krizí, je určitou výzvou a také i možností, abychom se společně zamysleli nad lidským životem, abychom začali budovat mezilidské vztahy, abychom se zajímali o to, co skutečně lidská duše potřebuje.“
Přestože ekumenické teologické rozhovory v posledních letech nejdou příliš kupředu, Pavel Černý vidí ovoce mezicírkevní spolupráce v nejrůznějších hnutích, charitativních a vzdělávacích projektech.