Big Band Gustava Broma nahrává

15. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Hloucal
0:00
/
0:00

Poslechněte si novou autorskou skladbu z dílny současných hráčů.

Big Band Gustava Broma je již 7. rokem rezidenčním orchestrem Českého rozhlasu, kde mu přísluší kromě koncertů pro potřeby rozhlasu aj. i nahrávání především jazzových skladeb. Za 80 let své existence se může pochlubit spoluprací s řadou světových i domácích hvězd.

Také v současnosti působí v Big Bandu nejvýraznější jazzové osobnosti československé scény jako např. Juraj Bartoš, Miroslav Hloucal, Lukáš Oravec, Richard Šanda, Přemek Tomšíček, Jan Jirucha, Jan Fečo, Ondřej Štveráček, Petr Kalfus, Ossian Robert, Tomáš Baroš, Marek Urbánek a další.

Pro stanici Vltava aktuálně vzniklo vícero kompozicí a aranžmá právě současných členů Big Bandu. Představujeme první skladbu.

Skladba Sundance (comp. Miroslav Hloucal)

Autorem je skvělý jazzový trumpetista nejmladší generace Mirek Hloucal, který je již několik let členem Big Bandu. Tvoří základ repertoáru a formuje styl orchestru nejen jako komponista, ale i jako skvělý aranžér.

Skladba Sundance původně vznikla pro Hloucalův první jazzový projekt, kde byl v roli leadera a skladatele, pro Infinite Quintet.
V minulém roce ji též upravil pro kapelu The Track Inspection, kdy ji nahráli na jejich debutové album.

Oslava stylů Groove a Fusion

„Tato skladba je kombinací třech různých groove pásem a je to taková oslava právě stylů Groove a Fusion. Cílem této skladby tedy je užít si beat a pohupovat se, ba netančit :-). Groove a Funk a Pop a všechny taneční styly mám odjakživa rád a jsem rád že mohu své nápady v tomto směru zhmotnit právě s tímto big bandem,“ představuje skladbu Mirek Hloucal.

Ve své tvorbě se opírá o nejnovější trendy světové scény v oblasti bigbandového hraní. V této skladbě, kromě svého sóla dává prostor i dalším sólistům, a to Richardu Šandovi na trombon a novému hráči v orchestru Jakubovi Tökelymu na piáno.

„Skladba Sundance měla úspěch jak při živém hraní, tak i z ohlasů posluchačů. Proto jsem si řekl, proč jí nedat ještě další nadstavbu. A to bigbandovou. Jsem rád že band leader Vlado Valovič je nakloněn těmto novým věcem a že tlačí Czech Radio Gustav Brom Big Band zase novým směrem. Díky COVID se naše hraní teď zastavilo, ale pilně pracujeme na nových nahrávkách tohoto Big Bandu. Máte se na co těšit, dodává.

V případě vzniku zajímavých nahrávek plánuje Big Band ve spolupráci s vydavatelstvím Rádioservis jejich vydání na zvukovém nosiči.

Spustit audio