Biskupové na Velehradě jednali o restitucích

7. červenec 2012

Postoj Českého státu k církevním restitucím se vzdaluje pravidlům demokracie – i to zaznělo na jubilejním 90. plenárním zasedání České biskupské konference. Konalo se 3. a 4. července na Velehradu. Předseda konference kardinál Dominik Duka spolu s představiteli Ekumenické rady církví a Federací židovských obcí vydali prohlášení, ve kterém kritizují současný pat v jednání o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Roman Verner se na Velehradu zeptal kardinála Dominika Duky, proč se dokument nese v tak kritickém duchu.

Dominik Duka: „Protože se cítíme poškozeni takovýmto způsobem jednání, které není věcné, zdržuje samotný proces. My nebereme nikomu právo na to, aby vyjádřil i svůj nesouhlas, ale urážení a ponižování druhých a nepravdivá tvrzení, která jdou nehorázně, protože my víme, že výsledek majetkoprávního vyrovnání po třiceti letech vyrovnaně nahradí nynější státní rozpočet s tou inflační křivkou, čili my nebudeme vůbec nijak obohaceni. Ale na rozdíl od toho nebudeme dále zatěžovat státní rozpočet.“

Jak tedy vnímáte onen rozporuplný přístup politiků k církevním restitucím?

Dominik Duka: „Tak já myslím, že to má dva důvody. Jednak je to určitá politická pozice, která vychází z ideologického základu, a pak jsou to určité tendence získávání různých hlasů a politických dohod, do kterých nevidím, tak nemohu nikoho obviňovat. Ale jestliže bylo řečeno některými pány poslanci, že je to skutečně boj mezi opozicí a koalicí, no tak víme, že se nejedná o zákon.“

Čeští a moravští biskupové v liturgickém průvodu na Velehradě

O problematice církevních restitucí samozřejmě ví své i arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Co to konkrétně znamená například pro obce nebo soukromníky?

Jan Graubner: „Je to především jakási právní nejistota těch, kteří dneska vlastní třeba pozemky nebo domy, které byly kdysi církevní. Neuvažuje se o tom, že by se mohly restituovat zpátky, když to stát už někomu třeba prodal. Ale dokud stát nezaplatil nebo nenahradil, nedomluvil se, nenaplnil zákon, podle kterého to sebral, se závazkem zaplatit a nezaplatil, tak všichni tihle lidé jsou v nejistotě, jak to nakonec dopadne. Protože kdybychom se nedomluvili a šli soudní cestou, tak potom by na to mohli doplatit soukromníci nebo podniky nebo obce.“

Na druhou stranu – nebude to pro církev i jistá zátěž? Protože po letech, kdy se s těmi nemovitostmi nemohlo nakládat, asi nebudou třeba v nejlepším stavu.

Jan Graubner: „To bude zcela určitě zátěž a nemalá. Já nepatřím k těm, kteří za to bojují. Já patřím k těm, kteří to akceptují. Pro nás je v jistém smyslu pohodlnější nechat se platit ze státního rozpočtu. Neříkat, že dostáváme málo a hádat se o to či ono, což je nepříjemné, ale je to stále méně náročné, než převzít opravdu zodpovědnost.“

Velehrad 2012
Spustit audio