Cena Časovaná bota je oceněním za přínosy v nízkoprahových sociálních službách
Za málo peněz hodně muziky – i to by se dalo říct o práci streetworkerů, kteří v první linii pracují například s rizikovou mládeží a dětmi, s drogově závislými, imigranty, bezdomovci nebo v sociálně vyloučených lokalitách. A jelikož ne každý dokáže jejich práci pochválit, uděluje Česká asociace streetwork od roku 2001 cenu Časovaná bota, kterou oceňuje dobrou práci a dosažené výsledky v oblasti nízkoprahových sociálních služeb.
Žulová kostka a na ní ochozená pohorka – tak vypadá cena Časovaná bota, kterou každoročně uděluje Česká asociace streetwork za největší přínos v oboru nízkoprahových sociálních služeb. Kdo o udílení ceny rozhoduje, uvádí ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová:
„Je to oborová cena, to znamená, že nominují a hlasy přidělují kolegové, kteří sami nejlépe vědí, komu ten hlas pošlou a za co. Ten obor není zas tak velký, takže lidé se docela dobře mezi sebou znají a tím víc si potom toho ocenění váží.“
Cena je udělována ve třech kategoriích a do každé z nich jsou nominováni tři jednotlivci nebo organizace. Mezi devět finalistů se letos dostala i dvě salesiánská střediska a dvě zařízení oblastní charity. Z nich byl nakonec oceněn Nízkoprahový klub Vrakbar Oblastní charity Jihlava, který získal cenu Časovaná bota v kategorii pracovní tým roku 2012. Ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová o něm říká:
„Nízkoprahový klub Vrakbar z Jihlavy je taková stálice, takový pevný bod mezi nízkoprahovými zařízeními pro děti a mládež v České republice. Je to jedno z prvních členských zařízení České asociace streetwork, prošli opakovaně hodnocením kvality České asociace streetwork. Takže u nich se dá říct, že tím hlavním důvodem, proč to ocenění získali, je, že velmi dlouhou dobu udržují vysokou kvalitu té své práce, a přestože ten tým je hodně stabilní, což znamená, že ti pracovníci pracují dlouho se stejnou cílovou skupinou, tak pořád přinášejí nové nápady a novou energii do té práce. Mají rádio pro klienty, vydávají časopis Masakr, kromě toho pro klienty organizují mnoho akcí a samozřejmě s nimi kontinuálně individuálně pracují. A řadu věcí právě dělají inspirativně pro ta ostatní zařízení.“
V kategorii osobnost roku 2012 získala cenu Lenka Čuprová – sociální pracovnice z Nízkoprahového klubu Likusák, který provozuje občanské sdružení Ratolest Brno. Její klienti jsou ve věku od 12 do 26 let a často mají problémy doma, ve škole, berou drogy nebo mají konflikty s policií.
„Když si teď vzpomenu na poslední dobu, tak se hodně řešila škola, protože je konec školního roku – třeba že nevyšly přijímačky na nějakou střední školu nebo na učňák, nebo se někteří rozhodují, což je teď u nás velký fenomén, že přechází z ročníku do ročníku, přechází na jinou školu, jak to vyřizovat, co s tím dělat, jestli se přihlašovat na pracovní úřad nebo se nepřihlašovat. Hodně se v této době řeší práce nebo brigády, že by si aspoň přes léto chtěli vydělat, samozřejmě návykové látky – začínají víc pít, protože nebudou muset chodit do školy. THC je velká norma, to je klasické u našich klientů, že jsou stále pod vlivem něčeho. A také dluhy. Teď máme projekt zaměřený na dluhy, většinou je mají za černou jízdu v MHD nebo u telefonních operátorů. Samozřejmě v těch patnácti – šestnácti letech je tématem pořád sex a partnerské vztahy, toto téma se stále vrací.“
Cenu v kategorii Skokan roku 2012 získal Terénní program pro rodiny občanského sdružení Šance pro Tebe, který v Chrudimi a okolí působí v sociálně vyloučených lokalitách.