Český rozhlas přinese sedm přímých přenosů z festivalu Pražské jaro

5. květen 2020

Stanice Český rozhlas Vltava nabídne posluchačům v přímém přenosu sedm z jedenácti koncertů festivalu Pražské jaro 2020. Na tradičním mezinárodním hudebním festivalu, který se z důvodu vládních opatření proti epidemii koronaviru přesouvá do online prostředí, zahraje také Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

„Posluchači Českého rozhlasu nebudou ani v této době ochuzeni o 75. ročník výjimečného festivalu Pražské jaro. Stanice Český rozhlas Vltava zařadila do svého programu hned celou řadu přímých přenosů zajímavých koncertů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Sérii živých přenosů z festivalu Pražské jaro zahájí Český rozhlas Vltava 18. května společným koncertem Collegia 1704 Václava Lukse a Collegia Vocale 1704 z Pražské křižovatky. Nebude chybět speciální koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu nebo koncert mladých hudebníků s klavíristou Janem Čmejlou, houslistou Eduardem Kollertem, bicistou Ladislavem Bilanem a klarinetistkou Annou Paulovou. Posledním živě vysílaným koncertem na Vltavě bude 4. června závěrečný koncert, který bude podle plánu patřit České filharmonii pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši a bude věnován poctě Beethovena.

Jan Čmejla

„Český rozhlas Vltava je tradičním partnerem Pražského jara a v letošním výjimečném ročníku vnímáme naši roli ještě zodpovědněji. V éteru nabídneme většinu plánovaných koncertů festivalu, mezi nimi pochopitelně i koncert SOČRu ze studia S1 Českého rozhlasu na pražských Vinohradech,“ doplnila šéfredaktorka Českého rozhlasu Vltava Jaroslava Haladová.

Na festivalu Pražské jaro se kromě Symfonického orchestru Českého rozhlasu představí české orchestrální a komorní soubory a významní interpreti české hudební scény. Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pro festival připravily orchestrální koncerty s originální dramaturgií, které budou přenášeny z domovských scén orchestrů za dodržení hygienických opatření.

Přímé přenosy koncertů z Pražského jara na stanici Český rozhlas Vltava

18. května / Collegium 1704 a Collegium Vocale – Pražská křižovatka
22. května / mladá generace hudebníků (Bilan, Čmejla, Paulová, Kollert) – Sál Martinů, HAMU
23. května / Česká filharmonie – Rudolfinum, Dvořákova síň
27. května / Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Český rozhlas, S1
29. května / PKF – Prague Philharmonia – Rudolfinum, Dvořákova síň
1. června / FOK – Obecní dům
4. června / Závěrečný koncert – Česká filharmonie – Rudolfinum, Dvořákova síň

Více informací o programu koncertů na www.vltava.rozhlas.cz.

Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Roberta Kružíka odvysílá Český rozhlas Vltava v přímém přenosu 27. května. Zazní díla Pavla Haase, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, ale také Adagio nedávno zesnulého dirigenta Krzysztofa Pendereckého. Tento i všechny ostatní živě vysílané koncerty budou uvedeny také formou videostreamu na vltavském Facebooku.

Kromě sedmi živých přenosů zazní na stanici Český rozhlas Vltava také ikonický koncert festivalu Smetanova Má vlast, a to z unikátního záznamu z Pražského jara 1990 v podání České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Ze záznamu z letošního ročníku festivalu bude také odvysílán profilový večer skladatele a kytaristy Lukáše Sommera z nezvyklého prostoru dopravní haly Národního technického muzea. Pořad stanice Vltava Polední koncert nabídne v době konání festivalu desítky archivních rozhlasových snímků z celé historie Pražského jara.

Spustit audio