Český rozhlas rozšiřuje svoji digitální síť DAB+ vysílačů. Posiluje pokrytí uvnitř budov

1. prosinec 2023

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spouští v pátek 1. prosince 2023 digitální vysílání z osmi nových DAB+ vysílačů v Čechách i na Moravě.

Jedná se o tři vysílače středního výkonu: Domažlice - Čerchov, Hradec Králové - Stěžery, Valašské Klobouky - Ploštiny a pět vysílačů nižšího výkonu: Železná Ruda - vodárna, Most - TVP Široký vrch, Ústí nad Labem – TVP Vaňov, Krnov – TVP, Svitavy – Kamenná Horka. Šest nových vysílačů v oblasti Čech bude provozováno v multiplexu na kanálu 12C a dva v oblasti Moravy v multiplexu na kanálu 12D. Všechny nově spuštěné vysílače budou provozovány s vertikální polarizací.

„Spuštěním osmi nových DAB+ vysílačů jsme dosáhli zvýšení indoor pokrytí o 155000 posluchačů. To bylo dosaženo vhodným výběrem vysílacích lokalit a optimalizací vysílacích výkonů a vyzařovacích charakteristik vysílacích antén,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

Čtěte také

V multiplexech 12C a 12D je celkem šířeno dvacet dva rozhlasových stanic, z toho dvanáct celoplošných a deset regionálních. Zbylé regionální stanice ČRo jsou k dispozici v partnerských DAB+ multiplexech společností RTI a Teleko. Všechny jsou šířeny s nejmodernějším kódováním HE-AAC. Na základě individuálních oprávnění vydaných Českým telekomunikačním úřadem byly nové vysílače spuštěny dne 1. 12. 2023 ve 13:00 hodin.

Parametry nově zprovozněných vysílačů:
Domažlice - Čerchov kanál 12C/1kW
Hradec Králové - Stěžery kanál 12C/1kW
Železná Ruda - vodárna kanál 12C/100W
Most – TVP Široký vrch kanál 12C/100W
Ústí nad Labem – TVP Vaňov kanál 12C/100W
Svitavy - Kamenná Horka kanál 12C/100W
Valašské Klobouky - Ploštiny kanál 12D/1kW
Krnov - TVP kanál 12D/100W

Šířené stanice:

V obou regionech Čechy i Morava:
Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus, Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, Jazz, Rádio Praha, Pohoda, Radiožurnál Sport, Rádio Ukrajina

Pouze v regionu Čech – multiplex 12C :
ČRo Region, ČRo České Budějovice, ČRo Liberec, ČRo Pardubice, ČRo Plzeň

Pouze v regionu Morava – multiplex 12D :
ČRo Brno, ČRo Ostrava, ČRo Vysočina, ČRo Olomouc, ČRo Zlín

 

Spustit audio