Cesty přenosu. Od pravěkých měchů po moderní tašky
Přínos přenosů. Jdeme na nákup, vezmeme si tašku. Stavíme dům, přivážíme auty materiál. Chceme se napít, nápoj nalijeme do sklenice. Od tykví, měchů a vaků, ke sklu, košíkům a vynálezu hrnčířského kruhu. Člověčiny s archeologem Jaroslavem Řídkým.
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Sůl nad zlato. O různých podobách majetku a bohatství
Všechny kultury na světě znají osobní vlastnictví. Majetek ale poměřují různými způsoby. Někde jsou to auta, domy, byty, jinde třeba bumerangy, mýty nebo tetovací vzory.
-
Sklenku vína? Ne, raději betel! Proč požíváme látky, kterými měníme své vědomí?
Ayahuasca, peyotl, tabák, káva či alkohol. Látky, které mění vědomí nebo nabudí organismus, si dopřávají Evropané nebo i původní obyvatelé Ameriky či Melanésie.
-
Říše znaků. O původu jazyka i jeho zániku. Kde se mluví jazykem tok pisin?
Zatajte dech a začněte mluvit. Schopnost záměrně zastavit dýchání stála u zrodu řeči. Dozvíte se například, jak Bedřich Hrozný rozluštil prastaré chetitské písmo.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.