Cyril a Metoděj nám přinesli nejen křesťanskou víru, ale i písmo
Příští rok si připomeneme 1150 výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tito dva světci významně ovlivnili nejen víru a tradice naší země, ale i kulturu a život tehdejší společnosti. Patří k základům naší národní identity, a tak letošní oslavy na Velehradě byly jakousi generálkou na velkou slavnost příštího roku.
„Představují model pro dialog mezi kulturami, jejich křesťanská misie ke slovanským národům tvoří základ současné Evropy" - takto mluvil papež Benedikt XVI. o velkomoravských věrozvěstech. Historik Jaroslav Šebek dodává:
Jaroslav Šebek: „Já si myslím, že v době, kdy Evropa prožívá současnou krizi, která není jen krizí ekonomickou a finanční, ale je především krizí hodnot a krizí hledání cest dalšího směřování starého kontinentu, tak všechny takové tradice mají význam při udržení jejich kulturní a národní identity.“
Cyril a Metoděj patří k patronům Evropy a reprezentují ještě nerozdělenou církev. Mnohdy bývají označováni jako most mezi Východem a Západem. Jaroslav Šebek zdůrazňuje význam renesance jejich kultu v 19. století.
Jaroslav Šebek: „V roce 1863 se slaví velké cyrilometodějské milénium a tam skutečně najednou začíná cyrilometodějská tradice žít svým vlastním životem.“
Právě tehdy se začalo zdůrazňovat spojení východních a západních prvků při sbližování slovanských národů.
Jaroslav Šebek: „Velehrad se stává do jisté míry evropským centrem. Zásluhou pozdějšího olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojan se Velehrad stává centrem unionistického hnutí právě toho obnoveného dialogu mezi východní a západní církví.“
Ve 20. století politický význam Velehradu ještě zesílil.
Jaroslav Šebek: „Velehrad se stal v době komunistické vlády v Československu symbolem svobody a asi nejvíce díky té pouti z roku 1985, z července, kdy tam poprvé v době normalizace zazněl velmi silný hlas odporu proti komunistické moci.“
Příští rok budou na Velehradě velké oslavy jubilea. A nepůjde jen o záležitost církevní. Bude to významná společenská i politická událost. Naplánovaná je řada akcí. Vrcholem bude slavná bohoslužba 5. července, kde se plánuje účast papeže nebo papežského legáta. Významné budou i dvě mezinárodní konference.
Jaroslav Šebek: „Jedna z nich proběhne v květnu přímo na Velehradě a bude věnována v podstatě tomu období cyrilometodějské misie a tradice zhruba do konce 18. století. Druhá konference proběhne v Praze na univerzitní půdě a tam tedy bude hlavní pozornost věnována otázkám 19., 20. a 21. století.“
Výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu vybízí i k myšlenkám, jak získat Evropany nejen pro víru, ale vůbec pro duchovní a morální obnovu starého kontinentu, protože bez jasně formulovaných hodnot budeme obtížně čelit kulturním a civilizačním výzvám, které před námi stojí.