Dagmar Ruščáková: Vyšší princip mravní

30. březen 2024

Lidové slavnosti Velikonoc jsou u nás vcelku pochopitelným souhrnem úkonů oslavujících jaro a nový život, přičemž křesťanská tradice tomu dodává určitý časový řád a duchovní šmrnc. Jenže ona je to popravdě jen taková vesele uhlazená verze svátků, kde ve skutečnosti šlo o jiné věci.

Čtěte také

Například o vzkříšení, a tedy i o smrt, která mu předcházela. O oběť. To proto, že jeden člověk se natolik cítil vázán svým posláním, že si stál za svou pravdou a přesvědčením, byť věděl, k jakým koncům to povede. Nebo si myslíte, že kdyby Ježíš opravdu chtěl, že by svým katům neunikl?

Už jsem přemýšlela o Velikonocích z mnoha různých úhlů, ale teprve letos jsem si doopravdy uvědomila, že celé to povídání je vlastně o vyšším principu mravním. To je něco, co se dnes příliš nenosí. O čem se raději moc nemluví.

Tak třeba pravda. Je vůbec nějaká pravda?

Když ji totiž hezky pootáčíte, když ji pořádně zrelativizujete, tak je možné se zbavit jakékoliv nepohodlné pravdy. Nebo myslíte, že ne?

Čtěte také

Zdá se vám, že se v naší společnosti nedá prominout lež, krádež, podvod či násilí, když se to dostatečně dobře zdůvodní?Ano, ty veselé, zeleno-žluto-oranžové Velikonoce v sobě skrývají mnohem víc, než se nám chce vidět.

Tak až budete svátečně prostírat stůl, na kterém bude beránek, vajíčka, květya dobré jídlo, zkuste si vzpomenout i na vyšší princip mravní. Na to, že člověk by měl něčemu věřit, za něčím stát, mít něco, co mu rovná páteř a dává vyšší smysl jeho bytí, než je pouhé přežití.
A věřte mi, že se to s pentlemi a vajíčky nevylučuje - člověk se může chovat mravně a přitom neztratit radost ze života. Hm, a víte, že někdy je to za těchto podmínek i snazší?
Milí posluchači, přeju vám krásné a radostné Velikonoce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.