Děti a běh
Někteří tvrdí, že jde o nejlevnější a nejpřirozenější sport. Lze ho dělat kdykoliv a kdekoliv. Jsou lidé, kteří mu totálně propadli. A jsou lidé, kteří ho bytostně nesnášejí. Řeč je o běhu. A právě o zákonitostech dětského běhu jsme si povídali ve středečním Atriu 9. 2. 2017. Hostem Petry Lazákové byla trenérka běhu a atletiky, velmi zkušená běžkyně a vystudovaná lékařka Vanda Kadeřábková-Březinová.
Děti běhají pořád
Možná vás to překvapí! Kdysi se prováděl test, který měl změřit, kolik kilometrů děti uběhnou během svých her. Spolu s nimi se pohybovali s GPS i jejich rodiče. V závěru se přišlo na to, že během tohoto „tréninku“, v rámci kterého děti jen běhaly pro míčky a hrály různé hry, měly malí běžci (a tedy i jejich dospělí průvodci) naběháno přes 10 km!
A možná vás to nepřekvapí! Děti byly druhý den čilé. Dospělí se sotva hýbali. A co to tedy znamená? Malé děti mají ohromnou energii, přirozeně běhají i při běžných činnostech – a do určitého věku je opravdu zbytečné je nutit běhat „cíleně“.
Zákonitosti „dětského běhu“:
- Malé děti, které navštěvují ještě školku, by měly běhat především v rámci nejrůznějších her.
- V pozdějším věku je ideální začít s nějakým sportem, který běh obsahuje – třeba s atletikou. Ta je vynikající pro pohybovou všestrannost!
- První běhy by měly být především krátké tratě. Děti nejdříve budují svou rychlost. Do určitého věku se v tomto směru vyvíjí velmi dobře, proto je dobré se soustředit na štafety, šedesátky, třístovky.
- Dlouhé tratě by se měly zařazovat do tréninkového plánu později. Vytrvalostní běhy jsou ideální pro děti od druhého stupně výše.
- Děti by rozhodně neměly běhat se zátěží nebo třeba s vodou v ruce. To by mohlo zapříčinit deformaci postavení těla při běhu. Tělo pak po běhu může bolet.
- Dobré boty jsou základ. Podle Vandy je dobré mít prostor v botách (při běhu se chodidlo často pohybuje, je proto dobré mít boty třeba o půl nebo celé číslo větší) a minimalistické řešení podrážek (čím silnější „bublina“ v podrážce, tím méně ochrany pro chodidla). Zní to asi paradoxně, ale vůbec nejlepší by bylo běhat aspoň občas „bosky“. Jde o to, že noha při dopadu na nerovnost správně reaguje – nedopadává tvrdě. Jakmile je více chráněna, dopad je naopak tvrdší – horší pro klouby.
- Správné protažení po běhu je stěžejní pro všechny věkové kategorie. Pokud neprovedeme nezbytný strečink, svaly se zkracují.
- S dětmi můžete vyzkoušet orientační běhy – tedy běhy, u kterých vyzkouší i jiné než pohybové schopnosti a pobaví se.
- Zajímavou variantou jsou i běhy se psy! Dobrý tip v tomto směru je Pyšelský kopeček – běh pro děti, dospělé a psy. Koná se 22. dubna v Pyšelích u Benešova.
- Nenuťte děti běhat, pokud nechtějí. Běh mohou „objevit“ i později – a třeba jim nakonec bude přinášet stejnou radost jako vám!
Další praktické informace ze světa běhu si můžete poslechnout v Atriu Českého rozhlasu Rádia Junior. S Vandou Kadeřábkovou-Březinovou – maminkou tří dětí, běžkyní, sopranistkou, lékařkou a zkušenou trenérkou z longrun.cz – si povídala Petra Lazáková. Příjemný poslech!