Duše krajiny člověkem obydlené 1: Paměť krajiny

26. listopad 2006

V 90. letech minulého století se krajina stala jedním z klíčových pojmů přírodních i humanitních věd. Začali jsme o ní diskutovat v momentě, kdy jsme si uvědomili, že něco ztrácíme. Ztrácíme nejen půdu a charakteristický ráz české krajiny, ale také životní prostor. Důrazem na výkon a produkci se kvalita života odsouvá na druhou kolej. To všechno se odráží ve vnitřní krajině člověka. Nemusíme chodit k psychiatrovi, stačí se podívat z okna. Obnova lidského nitra často souvisí s obnovou prostoru, který člověka obklopuje a naopak.

Čtyřdílný seriál Duše krajiny člověkem obydlené se věnuje proměnám české a moravské krajiny, jejím vlivům na duši člověka a také některým možnostem obnovy a to jak krajin vnějších tak vnitřních - tichem a harmonií trapistického kláštera, životem se zvířaty a tradičními řemesly na venkově, přestavbou veřejného prostoru ve městě.

První díl s názvem Paměť krajiny s geologem Václavem Cílkem připravila Teresie Bečková. Z knihy Václava Cílka Krajiny vnější a vnitřní četl Jan Vlasák. Režii měla Yvona Žertová.

Spustit audio