Dvě ze sedmi Česko-německých novinářských cen za rok 2017 míří do Českého rozhlasu

13. listopad 2017

Tři nejlepší příspěvky jak v českém, tak německém jazyce nominovala porota Česko-německé novinářské ceny za rok 2017 v kategoriích text, audio a multimédia. Slavnostní vyhlášení, které se uskutečnilo v pátek večer v Norimberku, ovládly hned dva projekty Českého rozhlasu – Yusra plave o život a Tajemný kořistní fond.

Zvláštní cena Mileny Jesenské, jež je společná pro příspěvky jak v českém, tak německém jazyce, patří tvůrcům rozhlasového dokumentu Yusra plave o život. Ten vznikl v koprodukci Českého rozhlasu a BBC. Autoři Magdalena Sodomková, Brit Jensen a fotograf Lâm Duc Hiên zachytili příběh osmnáctileté plavkyně, která v roce 2015 uprchla ze Sýrie. O rok později se Yusra Mardini dostala na olympiádu v Riu de Janeiro. „Yusra plave o život je unikátní rozhlasové dílo a počet rozrůstajících se ocenění, jež patří celému tvůrčímu týmu tohoto projektu, to jen dokazuje,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Interaktivní zpracování audiovizuálního projektu Magdaleny Sodomkové, Brit Jensen a fotografa Lâm Duc Hiêna, který byl oceněn Novinářskou cenou za rok 2016 jako nejlepší audiovizuální reportáž, je výsledkem spolupráce stanice Český rozhlas Radiožurnál, Kreativního HUBu Českého rozhlasu a Tvůrčí skupiny Dokument. „Od počátku jsme věděli, že tu máme opravdu velký příběh. Magda, Brit, Hien a další na něm navíc odvedli velký kus práce a výsledkem je opravdu výborný dokument, který sklízí úspěchy nejen u nás ale i v zahraničí. Gratuluji celému týmu,“ dodal šéfredaktor stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan.

Další kategorií, ve které zabodovalo dílo Českého rozhlasu, byla sekce audio. V té zvítězil příspěvek s názvem Tajemný kořistní fond, jehož autorem je Pavel Polák, který působí jako zahraniční zpravodaj v Německu.

Česko-německá novinářská cena je vyhlašována jednou ročně ve třech kategoriích text, audio a multimédia včetně TV a uděluje se nejlepšímu českému a nejlepšímu německému příspěvku v dané kategorii. Je určena novinářům, kteří originální formou informují o sousední zemi a přispívají k lepšímu porozumění mezi Čechy a Němci. Zvláštní cena Mileny Jesenské, jež je společná pro díla v českém i německém jazyce, se uděluje příspěvkům, které se přínosným způsobem zabývají tématy aktuálního dění, například občanskou odvahou, multikulturním porozuměním či tolerancí.

Spustit audio