Exekuce Pražského hradu a katedrály nabyla právní moci

25. březen 2008

Exekuce Pražského hradu, katedrály svatého Víta a dalších objektů je pravomocná. Správa Pražského hradu neuspěla u Městského soudu v Praze s odvoláním proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého nemůže s nemovitostmi volně nakládat.

Zabavení Pražského hradu a katedrály svatého Víta ale podle dřívějšího vyjádření ředitele správy Iva Velíška nehrozí. Exekuci loni v červnu Obvodní soud pro Prahu 1 nařídil kvůli údajnému miliónovému dluhu, jehož splacení se dožaduje společnost Gema Art, která na Pražském hradě pořádala výstavy.

Kancléř prezidenta republiky Jiří Weigl už dřív řekl, že Správa Hradu dlužnou částku má, ale chce ji zaplatit až v případě, pokud rozhodnutí o uhrazení dluhu nezvrátí Nejvyšší soud.

"Společnost Gema Art je v likvidaci. Kdyby ještě před tím, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání, Správa Pražského hradu zaplatila tuto částku a poté uspěla s dovoláním, znamenalo by to, že už zpátky ty peníze od firmy, která je v likvidaci, nikdy nedostane. Proto Správa Pražského hradu neuhradila tuto částku, ale po dohodě s exekutorem váže tu částku, o kterou jde, na svých účtech," vysvětlil kancléř.

Podle mluvčího Městského soudu v Praze Tomáše Vejnara teď může Správa Pražského hradu podat návrh na odklad exekuce. Dovolání k Nejvyššímu soudu ale nemusí být důvodem pro odklad, upozornil Vejnar.

Spustit audio