Film V temnotě vypráví o Židech, kteří se za války ukrývali ve lvovské kanalizaci
V polovině příštího týdne přijde do českých kin nejnovější film polské režisérky Agnieszky Hollandové, který už získal řadu prestižních cen po celém světě. Má název V temnotě a byl natočen podle skutečných událostí, které prožili Židé ve Lvově za nacistické okupace. Režisérka odmítla tento film natáčet v angličtině a díky tomu v něm uslyšíme jazyky, kterými se tehdy ve Lvově mluvilo – tedy polštinu, jidiš, němčinu, ukrajinštinu i místní nářečí.
Známá polská režisérka a absolventka pražské FAMU Agnieszka Hollandová si pro svůj film V temnotě vybrala velmi rozporuplné postavy. Hlavním hrdinou je malý polský zlodějíček Leopold Socha, který pracuje jako údržbář lvovských kanalizací, kde po pogromu na místní ghetto za peníze ukryje skupinku Židů. Ti také nejsou žádní andělé, protože strach, hrozné podmínky i vlastní sobeckost z nich leckdy dělá nesnesitelné lidi. Osobnost Leopolda Sochy popisuje Agnieszka Hollandová takto:
„Je to takový člověk, který ani neví, co je dobro a co je zlo, který má svůj svět, je to takový malý zlodějíček, stará se o svojí rodinu a myslí si, že je šíleně chytrý, že umí využít život a jeho hlavní důvod, proč se ze začátku o ty Židy začne zajímat, je, že si myslí, že díky nim trochu zbohatne.“
Leopold Socha dokonce na začátku příběhu přemýšlí o tom, že až mu Židé nebudou moci platit nebo bude nebezpečné se o ně starat, udá je za peníze Němcům.
„Právě cesta takovéhoto člověka k tomu, aby přijal zodpovědnost za tu skupinu lidí a aby v těch lidech, které vnímá jako Židy, tedy jako nelidi, uviděl člověka a byl schopen riskovat svůj vlastní život a život své rodiny, tahle cesta je taková nesentimentální, nemoralistická, velmi pravdivá a vzrušující. Takže tohle mě zaujalo a myslela jsem si, že takový hrdina může být také klíčem k publiku, že se s ním lidé snáze ztotožní a položí si nějaké otázky týkající se jich samotných právě když sledují takového člověka – nebo nejdřív človíčka a pak člověka – a jeho cestu proti své vlastní vůli k tomu hrdinství.“
Diváci film V temnotě přijali velmi kladně a to dokonce i v Polsku, které se potřebuje konfrontovat s vlastní válečnou historií antisemitismu. Příběh ze Lvova, který byl dříve na polském území, je k tomu dobrou příležitostí. Ještě dodejme, že ve skupině Židů, kteří se čtrnáct měsíců skrývali v tamní kanalizaci, byla i malá holčička jménem Kristýnka. Ta před několika lety své vzpomínky popsala v knize Děvčátko v zeleném svetru (Krystyna Chiger: The Girl in the Green Sweater).
„Ona je poslední, která je z téhle skupiny naživu. Potkala jsem ji až po natáčení, myslela jsem si, že ona už je také mrtvá. Velmi jsme se skamarádily, ona ten film viděla a podporovala. Myslím, že to pro ni bylo velmi bolestné, ale zároveň to byl silný zážitek a také to mohla ukázat svým dětem, vnukům a známým a určitým způsobem se stala takovou velvyslankyní toho filmu.“
Česká premiéra filmu se uskuteční za účasti režisérky ve velmi zajímavých prostorách, jak říká Maciej Ruczaj z Polského institutu v Praze.
„Česká distribuční premiéra se uskuteční 14. listopadu a projekce se bude konat v takovém z filmového hlediska netradičním prostoru, ale zároveň v prostoru velmi symbolickém, a to znamená ve Španělské synagoze.“
Hlavnímu hrdinovi filmu Leopoldu Sochovi v roce 1978 izraelský památník Jad Vašem udělil titul Spravedlivý mezi národy.