Hlasování o důvěře

24. srpen 2004

Získat v politice důvěru, zdá se být docela snadným. Podle jednacího řádu Poslanecké sněmovny k přijetí usnesení o vyslovení důvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Poslanci vládní koalice si po získání důvěry chutě zatleskají, a pustí se do díla na programovém prohlášení vlády. Nakonec tomu zřejmě bude tak i dnes.

Bez povšimnutí ale nezůstanou ani setkání, která budou předcházet schůzi Poslanecké sněmovny. Občanští demokraté budou zvažovat, zda jejich voliči spíše ocení tzv. vypárování dvou nemocných poslanců ČSSD, anebo zda spíš vydělají na tom, že koaliční vládě jen tak snadno k důvěře nepomohou. Pro pořádek - párování je postup, kdy opozice odvolává z hlasování stejný počet poslanců, kolik jich chybí vládní koalici. No a výkonná rada ODS doporučila už loni v květnu poslaneckému klubu, aby zrušil mechanismus tzv. párování v Poslanecké nemocně.

Na včerejší večer naplánovanou schůzku s představiteli KSČM na téma párování sociální demokraté zrušili, protože usoudili, že nemá smysl. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek pozval na dnešek předsedy parlamentních stran kvůli údajnému pokusu o uplácení poslance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Politici by si měli vyjasnit postoje ke Kořistkově kauze a popřemýšlet o tom, co udělat, aby nebyla snižována důvěryhodnost Sněmovny.

Průzkumy veřejného mínění už léta dokládají, že Sněmovně lidé moc nedůvěřují. Jako by měli pocit, že vysoká česká politika je už dlouho nějak nemocná. Problém je v tom, že se nedá vypárovat.

Spustit audio