Hrad Velhartice láká na nový návštěvnický okruh Šumavská klenotnice. Hrad si ale můžete projít i ve společnosti Bílé paní

Poslechněte si záznam rozhovoru
Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty. Hrad byl založený na přelomu 13. a 14. století jako rodové sídlo pánů z Budětic. Mezi nejvýznamnější majitele patří pánové Bušek starší a Bušek mladší z Velhartic, v jejich době se hrad dočkal největšího rozkvětu.
Poznávací znamení Velhartic? Rozhodně originální gotický kamenný most, jehož fotku má každý, kdo Velhartice navštíví, usmívá se kastelán Matěj Mejstřík. Jako kastelán pracuje na Velharticích od roku 2020 a vlastně tak navázal na práci svého tatínka. Velhartice, to ovšem není jen hrad, ale také zámek vystavěný v období třicetileté války. V předhradí se navíc nachází malý skanzen - soubor lidových staveb Pošumaví 18. a 19. století.
Šumavská klenotnice
Celý objekt si můžete projít díky různým prohlídkovým okruhů, nejnovějším je okruh Šumavská klenotnice, který je interaktivní a návštěvníky láká k prozkoumání příběhu tajného převozu korunovačních klenotů na Velhartice. Velmi oblíbené jsou také letní speciální prohlídky s Bílou paní.
Co všechno obnáší práce kastelána? Co se děje v zimě, když je hrad zavřený? A ve kterém filmu se Velhartice objevily? Poslechněte si!
Související
-
Velhartice otevřely nový prohlídkový okruh, návštěvníci se stanou detektivy
Hrad Velhartice otevřel nový prohlídkový okruh. Návštěvníci společně s průvodcem rekonstruují události spojené s převozem korunovačních klenotů po husitských válkách.
-
Z někdejší velhartické hladomorny bylo kdysi vyvezeno několik vozů lidských kostí
Hrad Velhartice tvoří s Rabím a Kašperkem takzvané Šumavské trojhradí. Památka je to významná a mezi turisty oblíbená. Lidé, kteří sem jednou zavítají, se sem rádi vracejí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.