Incident ve Vídni překročil rakouské hranice
Sobotní krvavý incident ve vídeňské sikhské modlitebně na Pelzgasse nedaleko Westbahnhofu na Mariahilfrestrasse během několika dnů přerostl do nečekaných rozměrů. Smrtelně postřelený známý 57letý guru Sant Rama Nand, podporující nejnižší indickou kastu tzv. nedotknutelných, byl napaden příslušníky jiného sikhského náboženského směru.
Zraněny střelnou zbraní a noži byli další dvě desítky věřících, kterých bylo zde shromážděno na 35O. V Rakousku žije podle posledního sčítání lidu na 2 794 Sikhů, z nichž polovina má zdejší státní občanství a i zde jsou rozděleni podle kast. V samotné Indii, kde v důsledku tohoto incidentu došlo ve svazovém státě Paňdžáb k nepokojům, přišli o život dva příslušníci této dvacetimilionové menšiny a řada z nich byla zraněna. Byl zapálen vlak, ničeny autobusy a přepadena policejní stanice. Podle místních úřadů, které vyhlásily i zákaz vycházení, nepokoje vyvolali dalité, právě příslušníci kasty nedotknutelných. Indická vláda žádá potrestání pachatelů a ministr zahraničí Somanahalli Mallaiah Krishna oznámil, že navázal kontakty s rakouskou vládou a situaci sleduje s nejvyšší pozorností.
Problémy se Sikhy v Rakousku začaly teprve v minulém roce, kdy úřady jim nechtěly povolit nošení jejich náboženského symbolu, kterým je turban. Stalo se tak poté, když chtěli pracovat ve Vídni jako řidiči městských autobusů a nebylo jim dovoleno nahradit služební čepici tímto náboženským symbolem. Z jejich strany to bylo označeno jako nerespektování náboženské svobody. Indická vláda nyní žádá na rakouské, aby celý incident byl náležitě vyšetřen. Rakouské ministerstvo vnitra i policie jsou nyní ostře kritizována, že nepodnikla žádná předběžná opatření, aby zabránila tomuto krvavému incidentu. Spolková ministryně vnitra Maria Fekterová sice potvrdila, že měli kontakty s modlitebnou, ale neměli žádné poznatky, že by zde mělo dojít k násilí. Fekterová prohlásila v televizi ORF , že ?v Rakousku není zvykem, aby se poskytovala policejní ochrana při vykonávání náboženských povinností". Podle ministryně, pokud nehrozí žádné nebezpečí, nebylo by nasazení policistů obyvatelstvem pochopeno. Přesto bude nyní prozkoumáno, zdali policie neučinila chybu jako v nedávné kauze v případě Čečence Israilova, který byl zavražděn, ačkoliv žádal od ní ochranu. Spolkový ministr zahraničí Michael Spindelegger ubezpečil své indické kolegy, že pachatelé budou postiženi s tvrdostí zákona. Spolkový úřad ochrany ústavy a boje proti terorismu byl pověřen, aby se věnoval ?obraně proti náboženským fanatikům". Je nyní zkoumáno, jaké skupiny náboženských fundamentalistů se ještě vyskytují v Rakousku. Rovněž bude věnována pozornost sektám. Ministryně vnitra oznámila, že nedovolí, aby náboženské konflikty v zemi přerostly v násilí. Začátkem týdne sdělila, že bude utvořena zvláštní skupina pro tento problém v rámci referátu na extremismus.
Jak se dalo očekávat, incident zasáhl i vnitropolitickou scénu, zejména nyní před volbami do evropského parlamentu. Především krajně pravicové strany žádají ostrá opatření proti tzv. "problémovým gurům". Svaz pro budoucnost Rakouska BZÖ žádá zákaz vstupu do země pro tyto osoby. ?Nemůžeme se stát nástupištěm pro šílence", prohlásil na tiskové konferenci vedoucí kandidát BZÖ pro evropské volby Ewald Stadler. Předložil přitom deset požadavků pro zabezpečení bezpečnosti obyvatelstva, které by měl projednat parlament. Tomu předcházel rasistický útok šéfa Svobodných Stracheho, který vyvolal odpor u zelených a sociálních demokratů. Ti jej charakterizovali jako reakci fanatiků. Mluvčí zelených pro lidská práva Alev Korunová obvinila obě krajně pravicové strany, že se snaží zneužít tragedii ?skrupulózně pro politické štvanice. Samozřejmě vycházíme z předpokladu, že pachatelé budou odsouzeni soudem. Musí se zjistit i pozadí tohoto krvavého činu. Na rozdíl od poslanců krajní pravice nebudeme však tento případ zneužívat".
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .