Írán oslavuje výročí islámské revoluce z roku 1979
Írán dnes oslavuje 32. výročí islámské revoluce z roku 1979. V Íránských městech po celé zemi se konají prorežimní manifestace. V Teheránu při té příležitosti vystoupil také íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Kromě toho, že ve svém projevu už tradičně proklínal stát Izrael, vyjádřil se také k revolučnímu dění na severu Afriky.
V očích Mahmúda Ahmadínežáda jsou revolty v severoafrických zemích příležitostí pro změnu politického uspořádání celého regionu. Podle jeho slov vznikne brzy jakýsi ‚nový Blízky východ‘. To podle jeho interpretace znamená Blízký východ bez sionistického režimu, tedy bez Izraele a vojenské a politické účasti USA. Ahmadínežád zároveň vyzval Američany, aby se přestali vměšovat do záležitostí Egypta a Tuniska.
V Íránu se vede boj o interpretaci arabských povstání. Podporu jim totiž vyjadřuje jak íránská vláda a íránští duchovní, tak íránská opozice, jejíž akce na podporu Tunisanů a Egypťanů jsou ale v Íránu zakazovány.
Pro Íránskou vládu jsou protesty v Egyptě a dalších zemích jakousi ‚vlnou islámského procitnutí‘, jak nedávno prohlásil mluvčí teheránského ministerstva zahraničí. Podle Předsedy Íránského parlamentu Alího Larídžáního jsou severoafrické protesty inspirované Íránskou revolucí z roku 1979, jejíž 32. výročí se dnes v Íránu slaví.
Podle komentátorů toto tvrzení trochu odporuje realitě, protože protesty mají spíš nacionalistický charakter a snad kromě toho, že se do nich v Egyptě zapojilo i Muslimské bratrstvo nenesou žádné znaky vysloveně islámské revoluce.
Íránská opozice naopak vidí inspiraci egyptských a tuniských protestů v tzv. zelené íránské revoluci, která propukla po prezidentských volbách v roce 2009 a byla krvavě potlačena. Egyptští demonstranti si údajně přivlastnili i její hesla.
V pondělí by se navíc měla konat opoziční manifestace solidarity s egyptskou a tuniskou opozicí. O její povolení nedávno požádali dva opoziční předáci Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí. Přestože manifestaci úřady nepovolily, na facebookové stránce akce se už přihlásilo k účasti přes 20 000 lidí. Podle Mahdího Karrúbího by pondělní akce měla být důležitou zkouškou opozičního zeleného hnutí, byla by to totiž první opoziční akce v Íránu od prosince roku 2009, kdy byly protivládní protesty násilně potlačeny.