Jan Kubáček: První předsednictví v Radě EU jsme neskutečně zvorali. Teď máme šanci překvapit

6. červen 2022

České předsednictví v Radě Evropské unie začne za necelý měsíc. Jak je Česká republika na nelehký úkol v nesnadné době připravena? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu zhodnotí, v jaké kondici je česká diplomacie a zahraniční politika, na jaké úrovni jsou vztahy České republiky s Polskem, Německem a sesterským Slovenskem, i to, jaké vize bude mít pod novým velením česká armáda.

Válka na Ukrajině, inflace, rostoucí ceny energií... Už teď je jasné, jaká agenda bude provázet české předsednictví v Radě EU. „Témata skutečně přinesl sám čas. Ono je to ale dobře. Země, které si v minulosti předsednictví vykolíkovaly několik let dopředu, vystavěly si ideové zámky, vždycky později zjistily, že to byly zámky vzdušné. Realita byla jiná, partneři nebyli ochotni vyjednávat a podobně,“ uklidňuje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.

„Nakonec se vždycky ukáže, že čím pragmatičtější předsednictví máte, tím více můžete překvapit a zaujmout. Ono totiž čím více legend, čím více majálesů s tím spojených, tím více většinového posluchače odrazujete. Takže si myslím, že v rozumném ohledu přízemnost a věcnost může českému předsednictví pomoct jak u nás doma, tak i navenek.“

Bratrstvo tří

Očekávat lze zejména tlak na premiéra a na zkušené diplomaty. Podle Kubáčka půjde o ukázku toho nejvyššího managementu. Budeme se muset sladit se zemí, která nám předcházela, i se zemí, která bude následovat. Čili to bude v podstatě takové trio Francie, Česká republika a Švédsko. Obohacené o tematiku Severoatlantické aliance, kterou teď Švédsko aktuálně řeší.“

Čtěte také

Podle mínění politologa nám ale může nahrávat to, že jak Švédsko, tak Francie řeší nelehkou vnitropolitickou situaci. „V tomto ohledu budou mít Češi zřejmě větší manévrovací prostor, rozsah, možnost nasadit témata. No, a zbytek je déjà vu, protože předchozí české předsednictví začínalo podobně problémy s dodávkami plynu a ropy a nastalou velmi konfliktní situací na Blízkém východě.“

Především ale půjde o prestiž. „Je to šance zapsat se na roky dopředu. Za předpokladu, že máte předsednictví profesionální, dobře připravené, korektní, vaši diplomaté drží, co slíbí a vyjednávají se všemi nehledě na jejich velikost a význam.“

„My máme vždycky tendenci říkat, že se na nás zapomíná, že jsme ti mouřeníni, trpaslíci v rohu. Není tomu tak. My jsme přesně uprostřed členské základny Unie i Severoatlantické aliance. A teď máme šanci získat si respekt jak u těch nejmenších, tak u těch velkých hráčů. Je to jenom o tom, jak to odvedeme a jestli budeme solidní jak v politickém, tak v diplomatickém vedení.“

Klid zbraní

K tomu je však potřeba, aby političtí reprezentanti složili zbraně a měli na paměti neslavný konec prvního českého předsednictví. „S odpuštěním jsme to tenkrát neskutečně zvorali. Sestřelili jsme si vládu a všechny tím překvapili. Od začátku bylo naše předsednictví vnímáno jako minusové, říkalo se, že to nezvládneme, že to bude dál stínovat Francie. Ale my jsme problémy začali úspěšně řešit a ukázalo se, že jsme velmi schopnými vyjednavači. A pak si to sestřelíme doma,“ připomíná Kubáček.

„Pokud tedy Petr Fiala vyjedná klid zbraní s opozicí, tak si myslím, že máme šanci překvapit. Naše diplomacie má teď dobrý zvuk. Všichni víme, že období bude velmi těžké a že potřebujeme vyjednat maximum v nějakém širším silnějším týmu. Když to řeknu velmi přízemně a cynicky. Čím lepší budeme mít pověst, čím lepší budeme mít diplomatickou kulturu, tím levnější budeme mít složenky za energie, protože je šance, že vyjednáme pro Českou republiku východnější kompromis.“

Spustit audio

Související