Jiří Anderle

Výtvarník, autor a průvodce pořadu

Nahrávám ve svém malířském ateliéru vzpomínkový pořad Láska za lásku.

Životní motto:
Bez umění by byl život omyl.

Co dělám v rozhlase:
Od roku 1997 nahrávám ve svém malířském ateliéru vzpomínkový pořad Láska za lásku. Dodnes bylo odvysíláno několik stovek hodinových pořadů. Daroval jsem je rozhlasu k jeho výročí. V roce 2005 začal Český rozhlas z Galerie Anderle vysílat zábavný pořad Dva v Africe. S Jiřím Suchým jsme v něm zpovídali významné osobnosti vědy a kultury. Během šesti let bylo odvysíláno 56 hodinových pořadů.

Před rozhlasem:
Dětství jsem prožil v Pavlíkově. V letech 1951–1961 jsem studoval na Grafické škole a na Akademii výtvarných umění v Praze. O víkendech jsem hrál s kapelou Křivoklátských lesů na vesnických tancovačkách. O prožitky z té doby se ve své tvorbě opírám stále.

V letech 1961–1969 působím v Černém divadle Jiřího Srnce, zpočátku jako jevištní technik, později jako herec-mim, hraji v divadlech Evropy, Austrálie a Ameriky. Ve volných chvílích v divadelních šatnách a v hotelových pokojích vyrývám jehlou do měděných desek grafické listy. Jsem překvapen, že mé grafiky se na výstavách doma i v zahraničí setkávají s kladnou odezvou a dokonce na mezinárodních bienále získávají nejprestižnější ocenění a jsou zařazována do sbírek předních světových muzeí.

Na našem konzulátě v Sydney jsem se oženil se svou první láskou, spolužačkou z pražské Akademie a členkou souboru Miladou. Díky její péči jsem se mohl naplno věnovat své tvorbě.

V letech 1969–1973 pedagogicky působím na VŠUP Praha. V roce 1986 vyučuji grafiku na Kokoschkově letní akademii v Salzburgu. Roku 1998 při studijní návštěvě New Yorku jsem v Metropolitním muzeu navštívil výstavu Mistrovská díla kreseb a grafiky posledních pěti století. Spolu s díly Dürera, Rembrandta, Dalího, Picassa byla vystavena i má grafika Zavřené dveře z roku 1979. Od roku 2003 je v Pelléově vile na Praze 6 vystavena retrospektiva mých grafik a obrazů, a to spolu se sbírkou černošského umění Afriky.

V roce 2006 mi prezident republiky udělil medaili za zásluhy v oblasti kultury. V roce 2009 navštívilo mou výstavu v domě U Kamenného zvonu v Praze 30 000 návštěvníků. V roce 2011 mi miministr kultury udělil medaili Artis Bohemiae Amicis a v roce 2013 mi byla udělena evropská cena Trebia za tvůrčí činnost. Ve stejném roce vydává Radioservis knihu Láska za lásku, 1. díl. Roku 2014 je expozice z Pelléovy vily přemístěna do rodného Pavlíkova.

Co mě baví:
Nejvíce mě baví, když se při malování, kreslení a nahrávání rozhlasových pořadů můžu dotýkat stropu svých možností.

Všechny články

Stránky