Ke znovuzvolení Köhlera spolkovým prezidentem
Dnešní německý tisk věnuje mimořádnou pozornost opětnému zvolení Horsta Köhlera spolkovým prezidentem. "Die Welt" konstatuje, že spolkové shromáždění nevyvolalo svým rozhodnutím žádné překvapení, natož snad politické zemětřesení. Současný nejvyšší státní funkcionář byl zvolen hned v prvém kole, i když nejtěsnější možnou většinou. Že se tak podařilo, je vlastně zásluhou jeho protikandidátky Gesine Schwanové, kterou někteří její lidé zradili. "Sociální demokraté znovu tak psychologicky ztratili, ale ušetřili nás od paktu se zelenými a stranou Levice.
Nyní se správně plně postavili za zvoleného prezidenta s výzvou, aby se zasadil za odpovědnou ekonomiku", zdůrazňuje tento pravicově orientovaný deník.
Předseda Německého odborového svazu Sommer v rozhovoru pro "Hamburger Abendblatt" kritizoval " rudo-zelené přeběhlíky", kteří neodevzdali hlas Schwanové, čímž umožnili Köhlerovi získat úřad prezidenta těsně již v prvém kole. "Financial Times Deutschland" k tomu poznamenává, že volba ukázala, jakou podporu Gesine Schwanová vlastně měla. Chybělo jí jedenáct hlasů z rudo-zeleného tábora, ale získala i tři hlasy měšťáckých přeběhlíků. Protože Zelení nejsou schopni potvrdit, že všichni její volitelé odevzdali hlas Schwanové, mohou sociální demokraté tvrdit, že za ní stáli jednotně. Přitom s jejím vítězstvím nepočítali již vzhledem k tomu, že její kandidatura vznikla v chaotických dnech vládnutí stranického šéfa Kurta Becka. Nyní se může strana s touto érou konečně vyrovnat.
List "Frankfurter Runschau" upozorňuje, že Köhler, protože nemůže být po třetí znovu zvolen, nemusí brát ohled na ty, kteří mu dali svůj hlas. Nyní tuto neotřesitelnou pozici využil k tomu, aby znovu propagoval posílení přímé demokracie a navrhuje volbu prezidenta obyvatelstvem. Narazilo to na rozhodné odmítnutí unionistů, protože ani šéf liberálů Westerwelle ani Seehofer bavorských křesťanských sociálů a ani kancléřka Merkelová nepotřebují pro své politické plány tuto "kadidlovou vůni", píše list blízký sociální demokracii.
Návrh Köhlera na přímou volbu spolkového prezidenta kritizuje i dnešní Šlesvik - holštýnský "Flensburger Tageblatt". "Kdo se podívá na galerii spolkových prezidentů, může vystavit spolkovému shromáždění jen dobré vysvědčení" Naopak lze pochybovat, že by přímá volba nevyvolala politickou mrzutost. Stranická bitva o nejvyšší úřad by neprospěla politické kultuře a poškodila vážnost spolkového prezidenta. Nakonec by to dopadlo jako ve Šlesvik-Holštýnsku, kdy přímá volba zemských radů musela být po 14 letech zrušena kvůli malé volební účasti.
Weidenský "Der Neue Tag" posuzuje prezidentskou volbu z hlediska podzimních parlamentních voleb do německého spolkového sněmu. Píše, že "Köhlerovo zvolení unionisty pevně spojilo s liberály a rozštěpilo levý tábor". Zdali to však bude stačit pro černo-žluté, je zcela otevřené stejně tak jako předtím. Protože nikdo nechce spolupracovat se stranou Levice, Zelení nechtějí jít do koalice s liberály a ti nemají o trojkoalici zájem , může velká koalice koncem září znovu oslavit své nedobrovolné stvoření. To vše pod patronací Horsta Köhlera jako dohlížitele a kazatele.
Rovněž "Mindener Tageblatt" nevidí ve volbě žádné znamení pro vytvoření černo-žluté koalice. Podle něho výsledek nemůže v žádném případě ovlivnit jejich postoj v parlamentních volbách. Cena tohoto výsledku je ohraničená pouze psychologickým efektem pro unionisty a liberály a není ani tragický pro sociální demokraty. Se zvolením Köhlera má nyní Spolková republika, která se právě dožila 60 let, pro příštích pět let dobrého a charakterního reprezentanta v čele státu. "Kdo nám po září bude vládnout, o tom si rozhodneme sami a výsledek je otevřený stejně jako před prezidentskou volbu", poznamenává nadstranický list.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .