Kohouti kokrhají všude stejně

26. květen 2012

Na začátku byl jeden kamion a skupinka nadšených dobrovolníků s touhou pomáhat potřebným. Po 20 letech tady máme firmu s ročním obratem 96 milionů, která organizuje humanitární a rozvojovou pomoc doma i v zahraničí. Řeč je o humanitární organizaci ADRA, jejíž česká pobočka v těchto dnech slaví 20 let působení v naší zemi.

Počátky činnosti najdeme už v roce 1989, kdy se vydal první kamion s pomocí potřebným do Rumunska. Vypravili ho lidé z okruhu Církve adventistů sedmého dne, a tak se jejich touha pomáhat spojila s mezinárodní zkušeností církve a česká pobočka ADRY vznikla 29. května 1992. Do povědomí veřejnosti se zapsala během balkánské války, vzpomíná její současný ředitel Jan Bárta.

Jan Bárta: „To všechno obstarával ředitel tehdejší ADRY Rudolf Reitz. Byl takovou výraznou osobností, přestože byl ředitelem, řídil kamiony, v době balkánské krize asi 90x zajel do obleženého Sarajeva. Neobešlo se to bez komplikací, nicméně ADRA byla jedinou organizací, která zajišťovala adresnou pomoc, to znamená, že uprchlíci třeba i v naší zemi mohli donést na ADRU balíček s adresou na své příbuzné, známé v Sarajevu a skutečně ADRA zaručila, že se ty balíčky dostaly až k tomu adresátovi.“

Pak přišly povodně na Moravě v roce 1997 a občané si začínali zvykat na lidi v tričkách s charakteristickým logem. Nechyběli ani v roce 2002, kdy povodně zasáhly Prahu.

Jan Bárta: „Mám také radost, že právě ty povodně nás naučily spolupracovat s dalšími složkami, jak těmi vládními – hasiči, policie, ale stejně tak s ostatními nevládními neziskovými organizacemi, jako je Člověk v tísni, Charita, Diakonie, kdy už jsme dneska schopni nějak si rozdělit tu práci a koordinovat v ní.“

Dalším významným krokem v rozvoji ADRY byly v roce 2004 události po tsunami v jihovýchodní Asii. Tehdy ADRA poprvé použila velmi populární DMS.

Jan Bárta: „Výhodou ADRY je, že je síťovou organizací, to znamená, že ta naše pomoc je mnohem účinnější ve chvíli, kdy dojde k nějaké katastrofě třeba v případě Haiti, protože na Haiti je taky ADRA , takže do 24 hodin máme přehled o situaci a jsme schopni kooperovat a koordinovat tu práci nějak společně s těmi ostatními ADRAmi.“

Ředitel humanitární organizace ADRA Česká republika Jan Bárta

Kromě aktuální humanitární pomoci, která směřuje do oblasti mimořádných katastrof, se ADRA zaměřuje na rozvojové projekty, které mají podpořit místní lidi v soběstačnosti.

Jan Bárta vede českou ADRU už 8 let a své zážitky z humanitárních cest po světě popisuje v knize s příznačným názvem Kohouti kokrhají všude stejně. Bez vědomí solidarity s potřebnými a štědrosti českých dárců by toto všechno nebylo možné a často stačí opravdu málo - mince denně.

Jan Bárta: „Český občan je ochoten podpořit katastrofu ve chvíli, kdy se to objeví v médiích, to jsou ty DMS-ky, ale ve chvíli, kdy se snažíte vysvětlit, že ten pastevec v Mongolsku už nemůže mít ta stáda, protože došlo k těm klimatickým změnám, že si zakládá zahradu a že by potřeboval podporu tady v té věci, tak to už je těžší. Proto je vytvořený projekt, kdy počítáme skutečně s tou korunou dárce denně, stačí poslat 30 korun měsíčně...“

Podrobnosti o projektu najdete na webu www.mincedenne.cz.

Spustit audio