Kolo, chléb i housle: symboly při Romské pouti

26. září 2019

Romskou pouť pořádá od roku 1998 olomoucká charita. Pořadatelé chtějí poutí umožnit Romům z celé republiky prezentovat svoji kulturu.S Jitkou Laštůvkovou z Charity Olomouc si povídal Jan Berousek.

Proč se pouť koná v Olomouci a ne na Svatém kopečku?

„Na Svatém kopečku probíhá rekonstrukce, takže jsme byli letos nuceni udělat pouť přímo v Olomouci.“

Čím je tato pouť výjimečná?

„Je to taková duchovně-kulturní akce. Dopoledne probíhá pěší pouť, potom je mše svatá, do níž zapojujeme děti, které v obětním průvodu přinášejí symboly z romského života. Odpolední program je pak duchovní.“

U oltáře vidím romskou vlajku, romské kolo a zvláštní kříž…

„To jsou dary, které jsme nesli v obětním průvodu společně s dětmi. Kříž je popsaný různými prosbami a díky. Vznikl v rámci pěší poutě od katedrály svatého Václava tady do kostela Panny Marie Sněžné. Všichni se mohli zapojit a napsat na něj své prosby a díky. Ostatní dary, které tam vidíte, třeba romskou vlajku nebo kolo, které symbolizuje kočovný život Romů, chléb, sůl, housle, všechny mají spojitost právě s Romy.“

Z Česka i zahraničí

Mše se zúčastnili lidé z daleka i ze samotné hanácké metropole:

„Já jsem přímo z Olomouce, jsem sociální pracovník. S dětmi jsme tady měli pro celý romský průvod připraveny nějaké scénky.“

Další účastníci přišli až z Vranova nad Topľou:

„Nejsme tady poprvé, už jsme se dříve účastnili.“

Co znamená ta vaše zkratka GPS?

„GPS je navigační systém a my se snažíme být takovou navigací pro lidi k Bohu.Nestydíme se za to, že jsme Romové, máme i romské písně, které zpívají o tom, že Bůh je i naším pánem.“

Kde jste už se svou kapelou GPS hráli?

„Působíme především okolo Vranova, ale hráli jsme i v europarlamentu v Bruselu. Hrajeme rádi všude, kam nás pozvou.“

Spustit audio