Ladislav Smoljak
Jára Cimrman je skoro jako my. Naivní, trochu sentimentální, s hlavou plnou nápadů, z nichž mnohé nejdou uskutečnit. Smůla a neúspěch ho neodradí. Někdy mu přisuzujeme až příliš podivné věci, což je oběť, kterou občas skládáme na oltář vtipu, protože důležité je - smát se.
Ladislav Smoljak v silvestrovském Meteoru v roce 1969 - s tváří, která je pro něj asi nejznámější: jako jeden z protagonistů Divadla Járy Cimrmana. Ovšem těch uměleckých tváří Ladislava Smoljaka (9.12.1931) - těch je mnohem víc (ta jediná jeho vlastní jako by nám připomínala příbuznost s Albertem Einsteinem). Ladislav Smoljak už zdaleka není jenom hercem, spoluatorem a režisérem divadelních inscenací, které nám tak jedinečným způsobem přibližují život a dílo zneuznaného českého génia. Společně s kolegou Zdeňkem Svěrákem napsali osm filmových scénářů a z filmů, které Ladislav Smoljak zároveň také režíroval, zůstává v mnoha směrech asi tím nejvýraznějším komedie Kulový blesk, zlehka a s humorem zdolává všechna úskalí možného sentimentu a co víc - v tom hlavním tématu vzájemného lidského soužití Kulový blesk záměrně opustil cimrmanovský styl legrace a jako by myšlenkově navázal na jeden z předchozích vynikajících filmů dvojice Smoljak - Svěrák Na samotě u lesa.
(Snad největší kvalitou je tu jemné oscilování mezi humorem a nostalgií, mezi osvobozujícím smíchem a tlumeným dojetím... Podle mého mínění typicky český film - smích se mění v úsměšek a nakonec vám do smíchu není vůbec. Eva Zaoralová, Svobodné slovo)
V posledních letech se Ladislav Smoljak jako režisér představil několikrát rovněž mimo svoji domovskou scénu, na prknech Semaforu, nebo když ve spolupráci s výtvarníkem Petrem Niklem připravil pro Státní operu scénické provedení Rybovy České mše vánoční. A ještě jedna tvář Ladislava Smoljaka - ta možná nejméně známá, totiž občas je taky novinářem, zatímco jako dramatik pro vlastní divadelní studio Studio Láďa (dříve Jára) píše Ladislav Smoljak jako dramatik s aktuálním odkazem na historii, jako novinář a publicista vystupuje zejména, když cítí kolem sebe nepravosti, k nimž nemůže mlčet.
Umělci, lidé mediálně známí, populární, by se neměli plést do všeho a ke všemu zaujímat stanoviska. Ale jsme občané tohoto státu a ve chvíli, kdy cítíme, že situace je vážná, máme právo a myslím i povinnost ozvat se, protože náš hlas je slyšet líp, říká Ladislav Smoljak, jako homo politicus - občan a člověk politický. Někdejší učitel a redaktor Mladé fronty, člen legendárního redakčního týmu Mladého světa v šedesátých letech byl v roce 1999 společně se Zdeňkem Svěrákem oceněn prezidentem republiky Medailí za zásluhy za vynikající umělecké výsledky. Se jménem Ladislava Smoljaka budiž takové vyznamenání spojováno nejen s jeho chytrým humorem, ale především s přemýšlivým vztahem ke světu. Je to přemýšlivé poznání, které je vzdáleno povrchní prvoplánovosti, ale zato mu nechybí smysl a porozumění, pochopení pro člověka a jeho starostí. Je to laskavý humor, který není jen příjemnou kultivovanou zábavou,ale zároveň je taky v jistém slova smyslu i filozofickým pohledem na svět
ČRo 2 - Praha, Dobré jitro, po - pá 7.35