Merkelová přes volební neúspěch bude kancléřkou
Německy hovořící sdělovací prostředky jednoznačně docházejí k závěru, že ve Spolkové republice bude nyní vládnout křesťansko-liberální tzv. černo-žlutá koalice s kancléřkou Angelou Merkelovou. Nikoliv však její zásluhou, protože CDU zaznamenala jeden z nejhorších volebních výsledků. Stalo se tak v důsledku katastrofální porážky sociálních demokratů, kteří ztratili především ve prospěch strany Levice, neúčasti téměř třetiny voličů a nejlepšího poválečného výsledku FDP.
Jak píše "Die Welt", výsledek voleb nezaznamenal ani stopu úspěchu Merkelové, protože unionisté ztratili na svém profilu, síle i suverenitě. Nyní se již nebudou moci skrývat za SPD, konstatuje "Süddeutsche Zeitung". Zlaté jejich časy jsou pryč a éra všelidové strany stejně jako u rudých pohasla a bude nahrazena jinými stranami. Pro "Die Rheinpfalz" vedle šéfa liberální FDP Guido Westerwelleho je především předseda strany Levice Oskar Lafontaine velkým volebním vítězem. "Podařil se mu "majstrštyk", když Levici nyní uvedl na celospolkovou úroveň a etabloval ji i v západní části země. Tím se mu podařilo rozštěpit strany středu, a tak způsobil oslabení SPD a vítězství pravicové koalice. I když v sousedním Rakousku je především komentována katastrofální porážka sociálních demokratů v nedělních zemských volbách v Horních Rakousích, pozornosti neuniká vzniklá politická situace u sousedů.
"Die Presse" poznamenává, že Merkelová zaznamenala mdlý volební výsledek, nejhorší od roku 1949. Stalo se tak poté, co vedla jednu z nejnudnějších volebních kampaní v dějinách Německa. Mezinárodně se sice dobře projevovala jako osobnost, která zemi vedla klidnou rukou hospodářskou krizí. Přesto by bylo dobře vědět, co vlastně chce a čeho chce ve skutečnosti dosáhnout. Ale to zřejmě neví ani sama , konstatuje vídeňský list. "Der Standard" upozorňuje, že unionistické strany dosáhly ve volbách nejhoršího výsledku v posledních šedesáti letech. Že to přesto stačilo pro ustavení černo-žluté koalice, však není projevem její síly, ale vzrůstem hlasů pro liberální FDP a historickým propadem sociálních demokratů. SPD se nepodařilo ve volebním boji prosadit téma sociální spravedlnosti a neměla takového kandidáta, který by byl schopen vést populistický boj jako to dokázal Gerhard Schröder.
Švýcarský"Neue Zürcher Zeitung" v obsáhlém komentáři zdůrazňuje, že pouhá těsná většina Němců, kteří se vůbec dostavili k volbám, se rozhodla pro politickou změnu. Spolkové kancléřce Merkelové se tak podařilo spolu s po jedenáct let v opozici stojícími liberály vrátit se zpět k měšťácké politice. Nyní černo-žlutá koalice bude moci provést korektury na nechtěném předchozím vládnutí se sociálními demokraty Nebude to však pro ní jednoduché, protože Merkelová se bude muset vrátit na liberální půdu. Obě všelidové strany CDU/CSU a SPD ztratily své zásady ve prospěch menších stran, v prvém případě FDP, ve druhém pak Levice. Liberálové se tak mohli do dnešní doby prezentovat jako jediní obránci svobodného pořádku a Merkelová se musela jednou k těmto zásadám přihlásit.
Nyní nastala tato situace, konstatuje švýcarský list. Lichtenštejnský "Vaterland" upozorňuje, že před unionistickými stranami stojí tvrdá jednání se svobodnými demokraty. To za situace, kdy předseda bavorských sociálů CSU a ministerský předseda Horst Seehofer kritizuje sociálně politické požadavky FDP. Unionistické strany brzy poznají, že liberálové budou prosazovat daleko tvrději své požadavky než dosavadní sociálně demokratický koaliční partner, upozorňuje vadúzký list. Lucemburský "Tageblatt" v obsáhlém komentáři uvádí naději premiéra velkovévodství Jean-Claude Junkera, že změna vlády v sousedním Německu nebude mít katastrofální následky, ale upevnění demokracie. Se znepokojením však zaznamenal, že obě všelidové strany v Německu ztratily na podpoře. Na otázku, zda FDP jako vládní strana neprosadí destrukci sociálního systému, připomenul, že je nutno kriticky posoudit též politiku SPD od roku 1998. Její sociální zákony nakonec přispěly k tomu, že strana Levice zaznamenala úspěchy a pracující se od sociálních demokratů odvrátili, prohlásil listu lucemburský premiér. "Frankfurter Rundschau" k témuž tématu podotýká, že lze očekávat napětí v nové koalici s liberály.
Zcela jasně Angela Merkelová jako "kancléřka všech Němců" odmítla korektury na černo-rudých usneseních a ubezpečila, že se hlavní požadavky FDP v oblasti sociální politiky neuskuteční. Právě na nich závisí osud její popularita a image. Při nejmenším zůstává otevřené, zda v boji proti příčinám a důsledkům krize finančních trhů bude postupovat jinak, než v předchozí velké koalici, uzavírá svou dnešní úvahu prestižní německý deník.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .