Merkelová u Obamy
Návštěva spolkové kancléřky Angely Merkelové ve washingtonském Bílém domě je v Německu sledována s velkou pozorností. Při pátečním setkání vyslovila prezidentu Baracku Obamovi plnou podporu jeho snaze na řešení současných světových krizí. Současně vysoce ohodnotila současný stav německo-amerických vztahů.
Ústředním tématem byla pak situace v Íránu a na Blízkém Východě, světová hospodářská krize a ochrana životního prostředí. Ještě před setkáním Merkelová vyjádřila odhodlání těsně spolupracovat s USA. "Na intenzivní a přátelské spolupráci má Německo elementární zájem, aby politika amerického prezidenta Baracka Obamy byla úspěšná", zdůraznila německá spolková kancléřka.
Se zájmem sledovala, jak Obama v minulých měsících otvíral prostor a přitom se zabýval konfliktem na Blízkém Východě, situací v Afganistanu, v severní Koreji a reformou mezinárodních finančních trhů. Merkelová zaujala stanovisko i k současné situaci v Íránu po tamních prezidentských volbách. Spolková kancléřka prohlásila, že je "otřesená, jak se zde zachází s pokojnými demonstranty". Proto musí světové společenství zabránit, aby se Íránu dostala do držení jaderná zbraň. Je proto důležité do této snahy zapojit Rusko i Čínu. Podpořila tak Obamovo stanovisko, který po více než jednohodinovém jednání prohlásil, že to, co se nyní děje v Íránu, je zcela nepřijatelné. Merkelová zaujala stanovisko i k americké prosbě přijmout zajatce z Guantánama. Německo se nebude vyhýbat své odpovědnosti a nyní půjde o vyjednání příslušných detailů k převzetí vězňů.
Pokud jde o problematiku ochrany klimatu, sblížily se Spojené státy s Evropou jako nikdy předtím, konstatovala Merkelová. Zvláště pak vyzdvihla rozhodnutí amerického kongresu zavést povolenky pro škodlivé emise. Jde o změnu postoje a "obrovský krok", jehož důsledky nelze podceňovat. Společná politika o světovém klimatu s Amerikou tak zaznamenala pokrok, o kterém jsme si nedovolili ještě před rokem ani snít. Prezident Obama přitom zdůraznil, že obě země musí v boji proti změnám klimatu převzít vůdčí úlohu a vysoce vyzdvihl úsilí Merkelové v této otázce.
Nastal tudíž okamžik vrátit se znovu k jednání o světovém klimatu v Kodani a zde přijaté následné dohodě ke Kyotském protokolu, prohlásila spolková kancléřka. Jak k tomu dnes podotýká Handelsblatt, změna postoje Spojených států k této otázce zesiluje domněnku, že "klimakancléřce" Merkelové to umožňuje zvýšit svoji popularitu před nastávajícími podzimními parlamentními volbami. Stává se tak stálým partnerem Obamy a její hlavní protivník na kancléřské místo sociální demokrat Frank-Walter Steinmeier bude muset uvažovat, zdali jeho návštěva ve Washingtonu před volbami se může vůbec vyplatit. Merkelová si navíc ještě zlepšila předvolební image, když krátce po svém čtvrtečním příletu do Washingtonu převzala cenu Erica Moritze Warburga za zásluhy o německo-americké vztahy. Touto cenou vyznamenává v roce 1952 založená společnost Atlantické mosty osobnosti, které ?Německu zabezpečily místo v atlantické alianci a ji upevnily". Vyznamenání bylo pojmenováno v roce 1990 po zemřelém spoluzakladateli této společnosti hamburském bankéři Warburgovi. Jeho nositeli jsou na příklad bývalý německý spolkový kancléř Helmut Kohl a předcházející americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. V děkovném projevu Merkleová zdůraznila mimořádnou důležitost transatlantické spolupráce. Zejména proto vztahy mezi Německem a Spojenými státy jsou založeny na společných hodnotách jako je na příklad respektování lidských práv. Nosnými sloupy jsou pak společná bezpečnostní a zahraniční politika. Na nich též závisí, jak se podaří zvládnout finanční krizi. Ještě před přijetím prezidentem Obamou se spolková kancléřku setkala s mluvčí sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Do těchto jednání zapadá i právě skončené jednání o transatlantickém vojenském společenství s Ruskem, které se konalo na Korfu. Na zasedání po deset měsíců přerušených kontaktů Rady NATO-Rusko byla obnovena politická a vojenská spolupráce. Považuje se to za důležitý krok před vrcholovém moskevském jednání o odzbrojení v příštím měsíci, na kterém se očekává i prezident Barack Obama. Německo to hodnotí jako "rozhodující krok" a "nový start" v oboustranných vztazích. Der Tagesspiegel k tomu poznamenává , že po jednaní Merkelové s Obamou je jasné, že obě strany teď mluví společnou řečí a provádějí pragmatickou politiku.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .