My jsme to nevzdali aneb Příběhy 20. století

28. říjen 2009

Letos uplyne 20 let od pádu železné opony. K tomuto výročí pořádá společnost Post Bellum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Městskou částí Prahy 1 výstavu, která má připomenout události nejen listopadových dní roku 1989, ale i českého boje za svobodu a demokracii v celém 20. století. Zvolila při tom netradiční způsob umístění - různá místa v centru Prahy. Je to vlastně cesta městem, která bude na 145 velkoformátových panelech s artefakty odhalovat autentické příběhy pamětníků, těžce zkoušených nacismem i komunismem.

Výstava začíná na Pražském hradě, odkud se můžeme symbolicky přenést do historie. Jednotlivé zastávky nabídnou chronologicky řazený vhled a souvislosti, dobové fotografie, portréty a vzpomínky na 2. světovou válku, domácí a zahraniční odboj, holocaust, 50. léta, rok 1968, období normalizace, Sametovou revoluci.

Trasa výstavy:

Hradčanské náměstí: Druhá světová válka a domácí odboj

Pražský hrad 1: Holocaust

Pražský hrad 2: Gulag

Klárov: 50. léta

Náměstí Jana Palacha: Pražské jaro a nástup tzv. normalizace

U Salvátora: Menšiny - sudetští Němci, Chorvaté, Romové,...

Na Kampě: Charta 77 a kulturní disent

U Sovových mlýnů I. a II.: Jiné cesty odporu proti režimu v 80. letech

Nová scéna - Piazzetta Národního divadla: Divadlo a revoluce

Jungmannovo náměstí: Listopad 89 očima velvyslanectví Spolkové republiky Německo a velvyslanectví Spojeného království Velké Británie.

Václavské náměstí - Vodičkova: Plány STB na potlačení Sametové revoluce

Václavské náměstí - Vodičkova: artefakt: Vodní dělo

Václavské náměstí - Opletalova: Sametová revoluce

Výstava probíhá od 29. 10. do 23. 11. pod záštitou bývalého prezidenta Václava Havla, premiéra Jana Fischera, starosty Městské části Praha 1 Petra Hejmy a senátora Karla Schwarzenberga.

Spustit audio