Na chvíli lesákem rumělkovým…

7. květen 2019

Chcete se stát na chvíli hmyzem? Máte možnost na zámku Kačina u Kutné Hory, kde v zámeckém parku vznikla speciální naučná stezka. Nechybějí na ní velké barevné modely dřevěných brouků ani přírodní tělocvična. Jan Berousekpři otevření stezky oslovil řezbáře Matěje Holuba.

Jak dlouho vám trvalo, než jste ráno tady na Kačině připravil váš dřevěný kolotoč?

„Musel jsem vstávat za kuropění, v osm hodin už jsem byl tady na místě a začal jsem stavět. No a teď se dá nejen svézt na kolotoči, ale taky třeba vyhrát nějaký můj výrobek v tombole.“

Šárka Kopecká byla jedna ze zaměstnanců Zemědělského muzea na zámku Kačina, která vybírala toho, kdo by vyrobil dřevěné brouky:

„Pana řezbáře Matěje jsme vybrali s panem ředitelem, protože jsme s ním spolupracovali už v minulosti. Víme, že miluje práci se dřevem, že mu to jde a baví ho to. A taky jsme věděli, že to udělá co nejlépe.“

Jedna ze zastávek naučné stezky věnovaná mravencům

Tady zrovna vidíme nějakého brouka…

„To je dřevěný model lesáka rumělkového. Je placatý proto, že potřebuje žít pod kůrou stromů a díky svému placatému tělu se může pod kůrou dobře pohybovat.“

Ředitelem Muzea českého venkova na zámku Kačina je Pavel Douša:

„Matěj Holub nám minulý rok vyrobil bludiště, za což jsme strašně rádi, protože ukazuje zámecký areál a park. Používáme ho na to, abychom ukázali dětem, jak je ten objekt rozsáhlý. Většina návštěvníků je hned vcucnuta zámkem, ale když můžou tady řádit, tak zjistí, jak je areál, který měl původně hektar, obrovský.“

Ostruháček jilmový

Na nové stezce jsou samí broučci…

„Ano. Máme tady v lese učebnu a letos jsme se chtěli věnovat hmyzu. Nejde jen o brouky, ale máme tady třeba také šídla nebo motýly. Stezka se jmenuje podle díla Karla Čapka Ze života hmyzu.“

Stezka se otevřela v rámci Zámecké pouti Rudolfa Chotka
Spustit audio