Návod užívání internetového přehrávače

22. duben 2015

Přehrávač Českého rozhlasu umožňuje poslech vysílání Českého rozhlasu přes internet na osobních počítačích a laptopech a na mobilních zařízeních s prohlížečem Chrome. Je možné jej použít jak pro poslech živého vysílání, tak i pořadů z archivu.

Přehrávač se automaticky spouští kliknutím na červenou ikonku play (ikonu najdete na hlavní stránce Českého rozhlasu, stránkách stanic a stránce s živým vysíláním). Tím spustíte živé vysílání té stanice, u které jste na ikonku klikli. V archivu iRadia spustíte přehrávač opět kliknutím na ikonu play v pravém sloupečku u jednotlivých archivovaných pořadů. Tím přehrajete vybraný díl pořadu.

Na přehrávač se také dostanete přímo z adresy prehravac.rozhlas.cz.

Internetový přehrávač Českého rozhlasu

Logo stanice
Po kliknutí na logo v levém horním rohu se dostanete na web stanice nebo webrádia, které právě posloucháte. Otevře se vám v jiném okně, zatímco přehrávač hraje dál.

ŽIVĚ
V režimu Živě volíme živé vysílání příslušné stanice ČRo. V pravém menu je nabídka všech stanic a webrádií ČRo. Stačí kliknout na název a vysílání se přepne na zvolenou stanici.

ARCHIV
Režim přehrávače Archiv nabízí několik nejnovějších pořadů zvolené stanice. Stanici si můžeme opět vybrat v pravém menu. Archiv se nabídne jen u stanic, které ukládají své pořady do iRadia. Webrádia a ČRo D-Dur záznamy pořadů do Audio archivu neukládají.

Jiné formáty
Vlevo od tlačítka Jiné formáty je informace o právě zvoleném formátu. Český rozhlas dnes umožňuje nejširší větší volbu technických formátů poslechu ze všech českých rádií. Na přehrávači můžete poslouchat celoplošné a speciální stanice ČRo v datově úsporné i nejvyšší kvalitě ve formátech MP3, WMA a OGG (pouze u celoplošných stanic).

Zvolený formát si přehrávač pamatuje i při přeladění na jinou stanici. Z přehrávače se dostanete také na stránku rozhlas.cz/zive, která nabízí poslech ve všech formátech včetně AAC a webkamer. Volba Jiné formáty je pouze v režimu ŽIVĚ. V režimu ARCHIV tato volba není, protože všechna audia v archivu nabízíme jen ve formátu MP3.

Pro další informace o přehrávači navštivte tuto stránku.

Pomoc při potížích

Výpadky v přenosu („trhání se“, popřípadě i celkové zastavení přenosu) mohou mít několik příčin. Mezi ty nejčastější patří:

Výpadky na lince mezi Vaším a naším poskytovatelem internetového připojení

Přenos je náchylný i k těžko postřehnutelným výpadkům. Pokud tento výpadek nastane, pak je možné, že se přenos zastaví, začne se zadrhávat anebo se vracet opakovaně několik vteřin (v některých případech i minut). Většinou se jedná o krátkodobý problém. Pokud ale tyto výpadky pokračují, může se jednat o špatnou prostupnost linky. V tom případě se informujte, zda nejsou výpadky na straně Vašeho poskytovatele.

Softwarové problémy s internetovým prohlížečem

Některé prohlížeče (například Internet Explorer 8 a starší verze jiných prohlížečů) používají pro streamování technologii Flash, která je méně spolehlivá. Pokud používáte zastaralý prohlížeč, doporučujeme Vám jej aktualizovat na nejnovější verzi. Jestliže novější prohlížeč nehodláte nebo nemůžete používat, doporučujeme aktualizovat Adobe Flash Player na nejnovější verzi.

Hardwarové nároky

Jestliže se přenos zasekává a máte zastaralý počítač, může se jednat i o nedostatečnou hardware výbavu. Přenos se ukládá do mezipaměti prohlížeče, což může být v některých případech náročné zejména na paměť RAM (při nižší kapacitě této paměti). Řešením může být zvolení jiného formátu a nižší kvality streamu, která nebude tolik náročná.

Pokud potíže přetrvávají a první tři možné příčiny byly vyloučeny (například otestováním příjmu živého internetového vysílání na jiném zařízení), neváhejte nás kontaktovat na zive@rozhlas.cz, kde Vám rádi pomůžeme.

Pro přehrání formátů Windows media potřebujete plugin Windows Media Player. Tento plugin potřebujete pro přehrávání streamů ve formátu WMA (to, jaký formát právě hraje, vidíte v přehrávači nahoře na řádku "Právě hraje").

Spustit audio
autoři: Alexandr Pícha , Martin Prokeš