Největší národní hrdinové? V anketě vedou Hus, Masaryk a Havel

9. červen 2016

Lidé oceňují i parašutisty, kteří zabili říšského protektora Reinharda Heydricha. Nezapomínají ale ani na obyčejná hrdinství všedního dne. Třeba pro Annu Geislerovou je hrdinkou každá svobodná matka.

Kazatel, teolog a reformátor Jan Hus zatím vítězí v anketě o největšího hrdinu v dějinách českého národa. Na webových stránkách Českého rozhlasu Hrdina.cz pro něj hlasovalo 19 procent Čechů. Rozhlasovou anketu k 12. červnu 2015 vyplnilo 5227 respondentů, přičemž 75 % tvořili muži a čtvrtinu ženy. Hus boduje rovnoměrně ve všech kategoriích, častěji pro něj hlasují lidé starší 55 let.

Velmi pozoruhodně vychází v anketě Českého rozhlasu osobnost disidenta a prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Lidé mu podle dosavadních výsledků hlasování přisuzují 2. místo mezi hrdiny. Zároveň ovšem zaujímá stejné místo i na žebříčku nejzápornějších postav historie.

Anketa Kdo je pro vás HRDiNA.CZ - otázka 9 (12.06.2015)

Na třetím místě je první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. I Masaryk prokázal ve svém životě mnohokrát hrdinství. Když před národovci zpochybnil pravost rukopisů královedvorského a zelenohorského, nebo když v době tzv. Hilsneriády vystupoval proti antisemitským projevům, vytloukali mu vandalové okna. Za první světové války – ve svých 64 letech – pak odešel do exilu, aby za zdánlivě marné situace bojoval za vznik samostatného státu.

Čtěte také

Hus jako symbol odporu a ochoty obětovat pro své přesvědčení život není v anketě sám. Mezi první desítkou se umístili i Jan Palach či Milada Horáková. Zároveň si ale Češi váží i odhodlaných bojovníků. Osmou příčku zatím drží Jan Žižka, devátý je legionář a protinacistický bojovník Josef Mašín starší a první desítku uzavírá parašutista Jozef Gabčík.

S oceněním pro parašutisty, kteří za druhé světové války seskočili do okupovaného protektorátu, aby pomohli domácímu odboji, souhlasí i Jan Saudek. „Pro mě je hrdina Gabčík. Nebo kterýkoli z parašutistů, kteří odstraňovali Heydricha,“ říká slavný fotograf.

Jan Saudek, fotograf

Hrdinství má ovšem mnoho podob. Jak naznačuje rozhlasová anketa, mnozí považují za hrdinu každého, kdo riskuje život, aby někomu pomohl. Mezi ně patří i zpěvačka Monika Absolonová. „Každý, kdo položil život za tuto zemi, za pravdu, za někoho jiného, je pro mě hrdina. Stejně tak lidé, kteří se dokážou poprat se špatným osudem, třeba s nemocí,“ popisuje Absolonová.

Hrdinek a hrdinů všedního dne si všímá i herečka Anna Geislerová. „ Hrdinka je svobodná máma, která po svojí práci odveze kluka na trénink a pak jde večer pracovat do druhé práce,“ soudí Gaislerová.

Spustit audio