Znamení: Lev
Co dělám v rozhlase: Spolumoderuji pořad Freda Velinského Planetárium, pro který připravuji rubriku o historii. S Richardem Šulkem každý týden připravujeme pořad pro německou menšinu Sousedé. Přispívám také do pořadů Archiv Plus, Historie Plus, Ex libris a Téma Plus.
Před rozhlasem: Historie a dějiny umění na FF MU v Brně. Regionální muzeum v Teplicích.
Co mě baví: Moje rodina, literatura, cestování, sport a pohled z kopců do krajiny.
Všechny články
-
Jak se osidlovalo české pohraničí. Německou půdu obsadili Češi, z majitelů byli bezmála otroci
Vyčistit zemi od odvěkých nepřátel a udělat z Československa zemi jen se slovanským obyvatelstvem! To žádaly téměř všechny parlamentní strany poválečného Československa.
-
Za parkovými úpravami východního Berlína stál rumburský rodák Gottfried Funeck
V Archivních návratech si tentokrát pustíme nahrávku z roku 1961. Margrete Schütt si tehdy k mikrofonu pozvala německého dramatika a spisovatele Karlludwiga Opitze.
-
Novoroční projevy československých a českých prezidentů
Co zajímavého říkali lidem v Československu a později v České republice prezidenti při novoročních projevech?
-
Mrzlo, že ani televize nehrála. V noci z oblohy doslova padal led, hlásil rozhlas 2. ledna 1979
„31 let člověk neslyší nic jiného, než jak pod vedením KSČ úspěšně spějeme k socialismu: v praxi to ‚úspěšné spění‘ končí vypnutým proudem a studeným topením.“ (Repríza.)
-
Rozdělení Československa nevědomky odstartoval Václav Havel
„Národnostní otázka je velmi citlivá otázka dneska,“ říkal už v létě roku 1989 ve svém slavném projevu z Červeného Hrádku tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.
-
Drazí spoluobčané, soudružky a soudruzi, přátelé!
Zatímco američtí prezidenti mají Zprávu o stavu Unie, ti naši mají vánoční nebo novoroční projev. Tradiční zdravici, kterou shrnují uplynulý rok a vyhlížejí do toho nového.
-
Jak to bylo, Vondrovi? Kolik měl společného svět normalizačních seriálů a skutečný život
Někdo tyto seriály sleduje z legrace, jiný se smutkem po starých dobrých časech, kdy se plnil plán, žena za pultem prodávala jedlé kaštany a v chalupě byl orchestrion.
-
Stanice Hvězda – hvězda normalizačního nebe
Husákovská normalizace ve zvukové podobě. Tak se dá nazvat 55 hodin záznamu vysílání stanice Hvězda. Nahradila stanici Československo, která si „zadala“ během srpna 68.
-
O Franzi Kafkovi, jeho rodině a Čechách. Jak zřícený drážďanský most Carola ovlivňuje říční dopravu
Letošní rok byl kromě jiného „kafkovský“. V červnu totiž uplynulo sto let od úmrtí Franze Kafky, židovského spisovatele, který svá díla psal německy, ale uměl také česky.
-
V PEN klubu jsme mluvili s německým velvyslancem. Vánoční příběh v egerlandském nářečí
V Českém centru Mezinárodního PEN klubu v Praze byl ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti představen sborník z konference ROK 1968 – rok středoevropského osudu.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »