Josef Pazderka vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a absolvoval také rozvojová studia na Oxford Brookes Univerzity v Oxfordu ve Velké Británii. Pracoval pro humanitární organizaci Člověk v tísni v Rusku a Africe.
Od roku 2005 působil v zahraniční redakci České televize, mimo jiné jako stálý zpravodaj v Moskvě a poté ve Varšavě. V letech 2013 až 2015 intenzivně pokrýval také krizi na Ukrajině.
Od listopadu 2016 byl zástupcem šéfredaktora on-line deníku Aktuálně.cz, od dubna 2018 do srpna 2022 tento zpravodajský web vedl.
Je držitelem čtyř prestižních ocenění Novinářská cena a taky editorem i spoluautorem knihy s názvem Invaze 1968. Ruský pohled, která vyšla v češtině, polštině, ruštině a angličtině.
Všechny články
-
BONUS: Situace zůstává nadmíru neklidná
Snahy o ukončení války na Ukrajině střídají momenty, které lze označit jako eskalaci. A pak je tu smrtonomika, pojem, který se dnes používá při popisu ruského hospodářství.
-
Spravedlivý mír, nebo „russkij mir“. Jak skončí válka na Ukrajině?
Od zahájení plošné ruské invaze na Ukrajinu uplynulo letos 19. listopadu tisíc dní. Aktuálním snahám o mírová jednání se věnuje nejnovější díl podcastu Na Východ!
-
BONUS: Když na chvíli zavřeme před válkou oči, je tohle doba příležitostí
Podcastu Na Východ! poskytl rozhovor Slava Vakarčuk, frontman jedné z mezinárodně nejznámějších ukrajinských kapel Okean Elzy. Komentuje v něm změny na hudební scéně.
-
Muzika nakopnutá válkou. Jak invaze změnila ukrajinskou hudební scénu?
Jak se ukrajinská hudební scéna proměnila po napadení země ruskou armádou? Ukrajinci, kteří v těžkých časech války hledají útěchu v hudbě, pozorují nebývalý vývoj.
-
BONUS: Bez Ukrajiny by nebylo Izraele? Kultura a myšlenky putující mezi Izraelem a Ukrajinou
V bonusovém materiálu k podcastu Na Východ! si Josef Pazderka, Ondřej Soukup a Jan Fingerland vyměňují tipy na dobré knížky o dějinách emigrace do Izraele.
-
(Ne)spojenci. Složité vztahy mezi Izraelem a Ukrajinou
Izraelský premiér opakovaně odmítl, že by nadstandardní vztah mezi ním a Putinem byla takzvaná bromance, tedy jakési spříznění duší. Jde prý o pouze o otázku zájmů.
-
BONUS: „Poevropšťování“ vína a další gruzínské chuťovky
Co nabízí gruzínský stůl? V bonusovém materiálu podcastu Na Východ! probírají Pazderka, Soukup a Černík gruzínskou kuchyni, literaturu a kinematografii.
-
Neklidná Gruzie: zpět do náručí Moskvy?
Gruzínci se od jara 2024 bouří kvůli sílícímu ruskému vlivu v zemi. Jak se projevuje a odkud pramení? A může ho někdo v říjnových parlamentních volbách zastavit?
-
BONUS: Německá Ostpolitik slovem i obrazem
Jaké knihy o aktuální zahraniční politice Německa směrem na východ doporučuje novinář Daniel Brössler? A co by doplnili Josef Pazderka a Ondřej Soukup?
-
Radikální zlom. Vydrží Němcům zmrazení vztahů s Moskvou?
V roce 2022 vyhlásil kancléř Olaf Scholz „Zeitenwende“ – historický obrat. Proč? A jak dlouho potrvá? Odpovědi hledá podcast Na Východ! a novinář Daniel Brössler.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »