Občanský sňatek. První civilní obřad v Praze se stal základem sňatkové manufaktury

Ve druhé polovině 19. století se v Rakousko-Uherské monarchii zavádí nová forma uzavírání manželství. Občanský sňatek je alternativou k sňatku církevnímu. Napsala Veronika Boušová.

Občanský sňatek mohou bez problému uzavírat ateisté nebo páry rozdílných vyznání. Mezi prvními se na Staroměstské radnici žení pokrokový český vlastenec Vojta Náprstek

Úřední osobou se nechá oddat také budoucí vojevůdce a císař Napoleon Bonaparte. Kvůli naléhání papeže si vezme první manželku Josefínu ještě podruhé, tentokrát před oltářem. Co Bůh spojí, člověk nerozlučuj! Co spojí úředník, úředník také rozvede a v tom tkví jedna z největších výhod občanského sňatku.

Logo

Církevní sňatky neměly za socialismu právní platnost

Když se v Československu stane hlavním náboženstvím marxisticko-leninská ideologie, začnou své životy na národních výborech povinně spojovat nejen proletáři, ale i věřící. Církevní sňatky nemají žádnou právní účinnost.

Socialistický stát podplácí mladá manželství půjčkami a přidělováním bytů tak intenzivně, že obřadní síně praskají ve švech. Svatba patří k nejstarším přechodovým rituálům v lidském životě a zůstává jím v každé době za každého režimu.

V dalších Příbězích z kalendáře si připomeneme den, který se za socialismu slavil rudými karafiáty a gratulacemi v televizi.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.