Odešla Blanka Kulínská

30. červen 2022

Odešla Blanka Kulínská, osobnost dětského sborového zpěvu.

Tiše a skromně ve středu 29.června zesnula dr. Blanka Kulínská (nar.1935), legendární sbormistryně, oceněná Českou hudební radou a Unií českých pěveckých sborů, která jí udělila Cenu Bedřicha Smetany. Její život byl spjat s Českým a Československým rozhlasem a také s pěveckým sborem Bambini di Praga. Natočila desítky rozhlasových snímků a rovněž nahrávek na kompaktních discích, měla na svém kontě stovky koncertů a vystoupení po celém světě.

Často vzpomínala na podzim roku 1945, kdy byla v deseti letech přijata do rozhlasového dětského sboru, který tehdy zahájil novou éru pod vedením prof. Bohumila Kulínského. Ovlivnilo to její lásku ke zpěvu a její další studium. V rozhlase s prof. Kulínským později už jako manželé vytvořili přední evropský dětský sbor, pro který psali mj. naši nejvýraznější skladatelé šedesátých let minulého století: Ilja Hurník, Petr Eben, Viktor Kalabis, Zdeněk Lukáš, Otmar Mácha. Zasloužila se u nás také o premiéru Brittenovy Chvály koled, tehdy pod názvem Slavnost vánoční. Od sedmdesátých let pak vedla společně s manželem a poté synem Bohumilem Kulínským Bambini di Praga, s nimiž na vysoké interpretační úrovni prezentovali sborové umění na Pražském jaru, v Tokiu i v New Yorku.

Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu s Blankou Kulínskou ve Studiu live

Blanka Kulínská byla sama výrazným dramaturgem, sbormistrem a pedagogem, dokázala tyto tři profese skloubit a povýšit svou pracovitostí, lidskostí a empatií. Tisíce dětí a mladých lidí ji obdivovaly; měla schopnost podporovat talent, dětskou osobitost, byla noblesní a měla smysl pro spravedlnost.  

                                                                                                   Stanislava Střelcová

Spustit audio