Oděv jako architektura, surové šperky nebo zdravotní pomůcka, za kterou se není třeba stydět. Nejlepší designéři získají Ceny Czech Grand Design

Oslo je příjemné místo k životu, ale občas mi tu chybí shon, říká fotografka Julie Hrnčířová

Zajímá ji otisk člověka a jeho tvořivost, pomíjivý půvab předmětů, kouzlo všedního dne, zdánlivé banality nebo nepotřebné věci. A také portréty. Fotografka Julie Hrnčířová studovala nejprve v Ústí nad Labem a pak ve francouzském Arles. Poslední čtyři roky působí jako fotografka na volné noze v Oslu, kde se věnuje své umělecké tvorbě – fotce, instalacím a teď trochu i keramice.

Do Norska ji přivedla náhoda a vztah. „Nijak jsem to neplánovala,“ usmívá se oceňovaná fotografka, podle které má umělec na volné noze v Oslu docela dost pracovních příležitostí. „Hodně mě zajímá městská divočina a lidi, které náhodně potkám, nebo dokumentární tvorba. Té jsem se věnovala v Česku i v Norsku,“ popisuje autorka sérií Urban Poetism nebo Everyday Sculptures, ve kterých dokumentuje odhozené a zničené věci ve veřejném prostoru.

Porotu výročních designerských cen zaujaly například její snímky pro norské módní návrhářky Lisu Billander a Teklu Lou nebo portréty české písničkářky Amelie Siba pro časopis Full Moon. „Měly jsme s Amelií volnou ruku, rozhodly jsme se fotit nejdřív u ní v bytě a pak jsme vyšly ven. Bylo hnusně, zima, ale na to jaké jsme měly podmínky, jsme toho nafotily hodně a dopadlo to super,“ vzpomíná Julie Hrnčířová.

Spustit audio

Související